افزایش هورمون جنسی جلوی فعالیت ذهنی مردان را می‌گیرد

0
1107

هورمون جنسی تستوسترون ضامن بقای نسل بشر است. ترشح این هورمون در بدن زنان و مردان واکنش‌های متفاوتی را برمی‌انگیزد. پژوهشگران دریافته‌اند که این هورمون در مردان فعالیت ذهنی را به شدت تحت تأثیر قرار می‌دهد.

 

در خون یک مرد سالم به ازای هر لیتر بین ۴۱/ ۲ تا ۲۷/ ۸ میکروگرم تستوسترون وجود دارد. ثابت شده که این هورمون جنسی در مردان حس رقابت را تشدید می‌کند، از آرامش عمومی می‌کاهد و اعتماد به نفس را بالا می‌برد. حال نتایج یک پژوهش مؤسسه‌ی فناوری کالیفرنیا منتشر شده که از دریچه‌ای کاملا نو به تأثیر تستوسترون می‌نگرد: ترشح این هورمون چه تأثیری بر اندیشیدن دارد؟

 

پایگاه اینترنتی مجله فوکوس آلمان با انتشار گزارشی به نتایج پژوهش یادشده پرداخته است. بر این اساس، پژوهشگران مؤسسه‌ی فناوری کالیفرنیا به سراغ تأثیرات نوروسایکولوژیک هورمون تستوسترون رفته‌اند؛ به این صورت که ۲۴۳ مرد مورد آزمایش قرار گرفتند؛ به گروهی مقدار مشخصی تستوسترون داده شد و به گروهی دیگر پیلاسیبو (دارونما). محققان در ادامه توانایی روحی افراد هنگام اندیشیدن را آزمودند.

 

این پژوهش که تا کنون بزرگترین تحقیق در مورد تستوسترون بوده، نشان داد که افراد مورد آزمایش که به آنها تستوسترون داده شده بود در مقایسه با کسانی که پلاسیبو دریافت کرده بودند، نمره‌ی به مراتب بدتری کسب کردند. جالب این‌که تفاوت سنی، وضعیت روحی، میزان تسلط افراد بر ریاضیات و استفاده از ۱۴ هورمون دیگر در نتایج آزمایش بی‌اثر بوده‌اند.

 

محققان آمریکایی از دستاوردهای خود در این پژوهش نتیجه گرفته‌اند که هورمون جنسی تستوسترون بیش از همه بر قدرت قضاوت و تصمیم‌گیری فرد تأثیر می‌گذارد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

افزودن دیدگاه