بالش هوشمندی که باعث بهبود کیفیت خواب می‌شود

0
1286

محققان با فناوری نانو بالشی به بازار عرضه کردند که می‌تواند با تنظیم دمای بدن، خواب راحتی را به ارمغان ‌آورد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، شرکت سیمبا هیبرید (Simba Hybrid) بالشی به بازار عرضه کرده که با استفاده از آن می‌توان خواب راحتی را تجربه کرد. این بالش با استفاده از نانولوله‌های کربنی و فناوری ویژه ناسا طراحی و ساخته شده و به قیمت ۹۵ پوند به بازار عرضه شده‌ است.

 

با استفاده از این بالش دمای بدن در طول شب تنظیم شده و شرایط برای خواب راحت‌تر فراهم می‌شود. سطح این بالش با استفاده از مواد تغییر فاز دهنده پوشانده شده‌است؛ این فناوری توسط ناسا ارائه شده‌است. این فناوری می‌تواند مدیریت تغییرات دمای بدن را در طول شب به عهده گیرد.

 

نانولوله‌های کربنی موجود در این بالش وظیفه واکنش دادن به وزن سر و شکل دهی به بالش براساس فشار وارد شده از سر را دارند. این اولین باری است که از نانولوله‌های کربنی برای چنین هدفی استفاده می‌شود. نانولوله‌های به کار رفته در این پروژه قابل تنظیم هستند، به‌طوری که فرد می‌تواند بین سه حالت نرم، معتدل و سفت، یکی را برای خواب انتخاب کند.

 

سازنده این بالش معتقد است که تولید آن‌ها از نظر پاسخ‌دهی به نیاز مصرف کننده نسبت به فناوری‌های رایج یعنی بالش دارای حافظه، از عملکرد بهتری برخوردار است. الیاف به کار رفته در این بالش ۱۰۰ درصد از پنبه بوده و داخل آن از پر استفاده شده‌است.

 

از این فناوری قرار است در صندلی هواپیماها استفاده شود. وزن سر انسان بین ۴.۵ تا ۵.۵ کیلوگرم بوده و یکی از مهمترین بخش‌های بدن محسوب می‌شود. از این رو زمان خواب باید این بخش از بدن در جای مناسبی قرار گیرد تا بتواند خواب راحتی داشته باشد. بعد از یک روز پرکار و خسته‌کننده، وجود شرایط مناسب برای یک خواب راحت بسیار ضروری است. از این رو وجود یک بالش هوشمند می‌تواند کمک شایانی کند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

افزودن دیدگاه