با دلایل درد ناگهانی و شدید زانو آشنا شوید

0
1271

تبعیت از برنامه قدرتی می تواند به محافظت از زانوها کمک کند اما شما نباید تنها بر روی عضلاتی همچون همسترینگ تمرکز نمایید.

 

زانو درد ممکن است افراد را در همه سنین تحت تاثیر خود قرار دهد که البته برای اینکه بتوانید روش درمانی موثری برای شرایط خود پیدا کنید باید علت زانودرد خود را کشف نمایید.

 

همانطور که می دانید زانوهای شما بزرگ ترین مفاصل در بدن هستند که باید هر روز از آن استفاده کنید. به همین خاطر سوء استفاده زیادی از آن ها می شود. زانو درد یا درد زانو در میان افراد مختلفی رایج است و حدود ۱.۸ میلیون نفر هر سال به خاطر این شرایط به پزشک مراجعه می کنند.

درد زانو می تواند به همراه صدا دادن، تورم یا بی ثباتی در فرد رخ دهد. اصلا مهم نیست چه شرایطی دارید زمانی که درد زانو آغاز می شود باید به پزشک مراجعه کنید تا ببینید چه اتفاقی در حال رخ دادن است. اگر نمی توانید وزن خود را بر روی پای مدنظر حفظ کنید یا تغییر شکل قابل ملاحظه ای در استخوان زانو مشاهده می کنید حتما با یک پزشک مشورت نمایید.

 

در این شرایط ممکن است آسیب شدیدی به زانو وارد شده باشد. همچنین اگر قرمزی یا تورمی را تجربه می کنید که به همراه تب است به سراغ پزشک بروید. این موارد می تواند نشانه مبارزه بدن با عفونت باشد.

 

شاید بتوان گفت بزرگترین فاکتور خطر برای درد زانو نبود تمرینات قدرتی و انعطاف پذیری در عضلات مفصل است که می تواند شرایط بدی را برای آن ایجاد نماید. زمانی که افراد دردی را تجربه می کنند چیزی که رخ می دهد این است که بار بر روی بدن باعث می شود توانایی بدن برای انطباق خود با این بار اضافی از مقدار مجاز تجاوز نماید.

 

این بار ممکن است به اشکال مختلفی خود را نشان دهد. به عنوان مثال ۲ کیلوگرم بار اضافی که حمل می کنید یا برنامه جدیدی که برای دویدن ترتیب می دهید ممکن است بار اضافی بر روی بدن ایجاد نماید. در تمامی این شرایط، عضلات بدن شما نمی توانند حمایت خوبی از زانوها داشته باشند و به آن کمک کنند استرس و فشار اضافی را مدیریت نماید.

 

تبعیت از برنامه قدرتی می تواند به محافظت از زانوها کمک کند اما شما نباید تنها بر روی عضلاتی همچون همسترینگ تمرکز نمایید. کار کردن بر روی عضلات کفل و عضلات مرکزی بدن نیز می تواند از ناپایداری و بی ثباتی موجود در بدن پیشگیری کند.

 

در این شرایط لازم نیست زانو بیش از حد کار کند تا بتواند تعادل مدنظر خود را به دست بیاورد. علل بسیار زیادی برای درد زانو وجود دارد و اغلب این علت ها به سن و مقدار تمرین ورزشی که دارید بستگی خواهد داشت. در ادامه مهم ترین علل زانو درد را با هم مرور می کنیم.

احساس درد زیر زانو یا در سرتاسر جلوی کاسه زانو دارید:

ممکن است این شرایط به خاطر تاندونیت باشد:

این موضوع باعث تاسف است اما واقعیت دارد. برخی از اوقات سبک زندگی فعال اگر نتواند از زانو محافظت کند باعث نابودی آن می شود.

 

دوچرخه سواران، دوندگان و افرادی که در ورزش های پریدن همچون تنیس و بسکتبال شرکت می کنند بیشتر در معرص تاندونیت قرار دارند که معمولا باعث ایجاد درد در زانو یا درست جلوی کاسه زانو می شود.

 

این آسیب می تواند به التهاب در تاندون های این ناحیه منجر شود. اگر بدن به طور صحیح آموزش ندیده باشد، بار و حجم اضافی بر روی آن دیر یا زود باعث ایجاد آسیب خواهد شد و دردی را در آن ایجاد خواهد کرد.

 

اگر دوست دارید دوچرخه سواری کنید دوچرخه خود را به درستی تنظیم نمایید. زینی که بسیار بلند است می تواند باعث ایجاد درد در پشت زانوها گردد و زینی که بسیار کوتاه است می تواند دردی را در جلوی زانو ایجاد نماید.

احساس می کنید زانوی شما متورم و حساس به لمس است و گرمایی دارد:

این موضوع ممکن است به خاطر بورسیت باشد

بورس ها کیسه های کوچک پر شده از مایعی هستند که مفصل زانو را احاطه می کنند. آن ها می توانند وظایفی همچون پشتیبانی از زانو، تعادل فشار وارد شده بین استخوان های زانو و روان کردن زانو را انجام دهند و زمانی که حرکت می کنید اصطکاک را کمتر نمایند. زمانی که بورس ها به هر علتی ملتهب می شوند، متورم می گردند و اصطکاک بین بافت های نزدیک افزایش می یابد و همین امر باعث ایجاد درد می شود.

 

برخی از شایع ترین علل بورسیت زانو در برگیرنده تروما در افتادن یا ضربه زدن به یک ناحیه، فشار طولانی مدت بر روی این ناحیه، کار کردن طولانی مدت ، استفاده بیش از حد از زانو یا فشار تکراری و عفونت است.

 

حس بهتر بعد از بورسیت حاد و شدید یک فرآیند تدریجی است و اغلب به کمک درمانگر فیزیکی که می تواند برنامه ورزشی منظمی را ایجاد کند حاصل می شود. با اینحال زمانی که اولین بار چنین شرایطی رخ می دهد بهتر است استراحت کنید، فعالیت هایی که در برگیرنده استفاده بیش از حد از زانو هستند را محدود نمایید و هر چند ساعت یکبار برای ۱۰ الی ۱۵ دقیقه با یخ زانو را ماساژ دهید.

احساس می کنید به هنگام خم شدن دردی در زانو دارید که به همراه صدا، تورم، سفتی و درد است:

ممکن است پارگی منیسک زانو را تجربه کنید

یکی از رایج ترین علل درد زانو پارگی منیسک است که می تواند در برگیرنده یک یا دو بستر غضروفی سی شکلی باشد که در هر طرف از زانو قرار دارد.

 

در افراد جوان چنین شرایطی اغلب به خاطر تروما یا چرخاندن شدید زانو ایجاد می شود. با افزایش سن، علت پارگی منیسک نیز ممکن است به خاطر تخریب و پارگی طبیعی ایجاد شده توسط پیری باشد. بیشتر افراد بالای ۳۰ سال ممکن است پارگی یا اسیب در منیسک ها را تجربه نمایند.

 

با اینکه بعد از پارگی تروماتیک جراحی یکی از درمان های رایج است اما افرادی که احساس می کنند زانویشان قفل شده است نیز باید به سراغ جراحی بروند. قبل از اینکه زیر تیغ جراحی بروید خوب فکر کنید. تحقیقات اخیر نشان می دهد بیشترِ جراحی های پارگی های منیسک غیر ضروری هستند و بیمارانی که چنین شرایطی را تجربه می کنند ممکن است با درمان فیزیکی هم به نتایج مشابهی دست یابند.

احساس صدای ناگهانی در زانو می کنید که با درد، تورم و ناتوانی در تحمل وزن همراه است.

این موضوع ممکن است به خاطر پارگی ACL باشد

حتما شما هم شنیده ای که برخی از ورزشکاران از پارگی ACL یا همان رباط صلیبی جلویی شکایت می کنند. این موضوع بدین خاطر است که این افراد بیشتر از سایرین در معرض آسیب به این بخش از زانو قرار دارند. رباط صلیبی جلویی یکی از رباط های کلیدی برای حفظ تعادل و ثبات در زانوهاست. این بخش از بدن زانو را از چرخش زیاد محافظت می کند. پارگی رباط صلیبی جلویی معمولا چیزی بیشتر از پارگی این رباط است.

بیش از ۵۰ درصد این پارگی ها مرتبط با پارگی منیسک نیز هست.

هر ورزشکاری که ورزش های تماسی انجام می دهد یا فردی که در ورزش های مرتبط با چرخیدن، پریدن یا استفاده از پا شرکت دارد ممکن است در معرض خطر این نوع پارگی باشد. اما زنان بیشتر از مردان در معرض خطر هستند.

 

اسیب به رباط صلیبی جلویی معمولا از پارگی خفیف تا پارگی کامل متغیر خواهد بود. با اینکه درمان فیزیکی می تواند به تسکین درد این افراد کمک کند اما در اغلب موارد جراحی بهترین گزینه موجود است. پیاده روی و دویدن بدون رباط صلیبی جلویی هم امکان پذیر است. به همین خاطر برخی از افراد تصمیم می گیرند این شرایط را ترمیم نکنند. اما اغلب اوقات زانو بدون این رابط نمی تواند پایدار باشد و به همین خاطر افراد برای بازگشت به زندگی و تمرینات ورزشی خود باید از جراحی استفاده کنند.

احساس می کنید زانویتان سفت و حساس به لمس شده و شکاف و تورم دارد.

ممکن است آرتریت داشته باشید.

استئوآرتریت نوعی از آرتریت است و اغلب در زانو رخ می دهد. رایج ترین شکل از آرتریت معمولا در ۳۰ سالگی آغاز می شود و باعث تخریب بافت های موجود در زانو می شود. همانند سفید شدن موها با افزایش سن، غضروف ها و منیسک ها در زانو نیز تحت تاثیر این فرایند طبیعی قرار می گیرند. نشانه های آرتریت در برگیرنده سفتی، تورم، طیف محدودی از حرکات است. سایر انواع آرتریت نیز می توانند بر روی زانو اثر بگذارند. این موارد شامل آرتریت روماتوئید و نقرس هستند.

منبع: مجله سلامت

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

افزودن دیدگاه