با کشیدن سیگار خطر حملات قلبی و عروقی را افزایش می یابد

0
1033

حالا دیگر شنیدن داستان «دخانیات و تهدید سلامت»، بیش از اندازه تکراری و خسته کننده شده است. چون همواره و در مقاطع مختلف، همه از مضرات سیگار و قلیان می گویند، اما سرانجام هیچ نتیجه ای حاصل نمی شود و ما همچنان با افزایش تعداد بیماران و مرگ های ناشی از مصرف دخانیات در کشور مواجه ایم.

 

آنطور که آمارها نشان می‌دهد، هر سال چند هزار نفر در کشور بر اثر مصرف مواد دخانی، جان خود را از دست می دهند و یا اینکه گرفتار بیماری های خطرناک می شوند که عمر آنها را کوتاه می کند.

 

متاسفانه روند گرایش به مصرف سیگار و قلیان در بین افراد جوان جامعه روز به روز در حال افزایش است و در این بین، افزایش دختران سیگاری و قربانی، نگران کننده تر است.

 

دکتر محمدرضا مسجدی دبیرکل جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران، در گفتگویی، می گوید: مرگ و میر ناشی از بیماری های قلبی و عروقی در میان افراد سیگاری دو برابر بیشتر از افراد غیرسیگاری است.

 

وی می افزاید: مصرف دخانیات، خطر سکته قلبی را در افرادی که در معرض دود سیگار قرار دارند، افزایش می دهد. طبق تحقیقات انجام شده، این خطر در زنان بیشتر از مردان است و به سن نیز ارتباطی ندارد، به عبارت دیگر، می تواند در هر سنی اتفاق بیفتد.

 

مطالعات جدید نشان داده که دود محیطی دخانیات، یکی از عوامل زمینه ساز بیماری انسداد عروق قلبی است. استنشاق دود محیطی سیگار می تواند خطر مرگ ناشی از انسداد عروق قلبی را در افراد غیرسیگاری به میزان ۲۰ تا ۷۰ درصد افزایش دهد.

 

احتمال وقوع بیماری انسداد عروق قلبی در آن دسته از افراد غیرسیگاری که در معرض دود محیطی سیگار قرار دارند، ۱.۲۵ برابر سایر افراد غیرسیگاری است. طبق مطالعه ای در چین، زنانی که همسرانشان دخانیات مصرف می کردند، ۲۴ درصد بیشتر از سایر زنان به بیماری انسداد عروق قلبی دچار شده بودند. همچنین زنانی که در محل کار خود در معرض دود محیطی سیگار قرار داشتند ۸۵ درصد بیشتر از سایر زنان به این بیماری مبتلا می شدند.

 

محمد حسین قربانی عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، می گوید: در بازار دخانیات کشور فضای آلوده ای وجود دارد، در حال حاضر یک شرکت ژاپنی برای تولید سیگار سالیانه ۸ هزار میلیارد تومان سود به جیب زده و سرمایه کشور را خارج می کند.

 

وی با بیان اینکه هیچ گونه نظارتی درخصوص مالیات، نوع مصرف و فروش درحوزه دخانیات وجود ندارد، می افزاید: به طور حتم مافیای فعال درحوزه دخانیات پیچیده بوده و مافیای این حوزه به مراتب بدتر از مافیای ارز است.

 

قربانی ادامه می دهد: قانون جامع و کاملی در مجلس برای اخذ مالیات تصویب شد، ضمن اینکه ستاد مبارزه با مصرف دخانیات در این قانون تشکیل که در این ستاد ۴ وزیر عضو هستند، همچنین اینکه کشورما عضو کنوانسیون بین المللی مبارزه با دخانیات است؛ اما متاسفانه آیین نامه شفاف نسبت به فروش سیگار و مواد مخدر به افراد کمتر از ۱۸ سال و ممنوعیت مصرف دراماکن عمومی و اخذ مالیات بر خرده فروشی وجود نداشته و نظارتی دراین حوزه وجود ندارد.

 

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، با اشاره به اینکه دریافت مالیات از حوزه دخانیات سالیانه ۳ تا ۳۵۰۰ میلیارد تومان برای حوزه سلامت اعتبار به وجود می آورد، می گوید: هرچند که متاسفانه سیستم مالیاتی درسازمان امور مالیاتی ضعف بسیاری داشته و مباحث دراین خصوص شفاف نیست، به طورحتم درکشورهای پیشرفته نوع درآمدها و پرداخت مالیات شفاف بوده؛ اما در کشور اینگونه نبوده و به همین دلیل چنین شرایط نابسمانی در حوزه اقتصادی وجود دارد.

 

آنچه مسلم است، اینکه سلامت ایرانی ها قربانی دلارهایی می شود که به جیب خارجی ها می رود.

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

افزودن دیدگاه