بدبینی می‌تواند شما را به بیماری قلبی مبتلا کند

0
1551

نتیجه یک پژوهش در فنلاند نشان می‌دهد که بدبینی می‌تواند خطر مرگ بر اثر بیماری‌های قلبی را افزایش دهد. البته عکس آن صحیح نیست و نگاه خوشبینانه به جهان لزوما به معنای حفظ سلامت قلب نیست.

 

پژوهشگران فنلاندی ۲۲۶۷ زن و مرد ۵۲ تا ۷۶ ساله را مورد آزمایش‌های مختلف قرار دادند تا ببینند میزان بدبینی یا خوشبینی آن‌ها روی سلامت قلب‌شان چه تاثیری دارد. در ابتدای آزمایش‌ها به این گروه شش جمله را نشان داده‌اند و از آن‌ها پرسیدند که این جملات در مقیاس صفر تا چهار، چقدر به روحیه آ‌ن‌ها نزدیک است. به عنوان مثال «زمانی که نمی‌دانم چه پیش خواهد آمد، معمولا انتظار بهترین اتفاق را دارم»، یا «اگر قرار است بدشانسی بیاورم، می‌آورم».

 

پژوهشگران فنلاندی، هم‌زمان با مواجهه این افراد با جملات یاد شده، میزان کلسترول و فشار خون و دیگر مشخصه‌های سلامتی آن‌ها را نیز اندازه‌گیری کردند. در فاصله ۱۱ سالی که این تحقیق در دست پیگیری بود، ۱۲۲ نفر بر اثر تنگی سرخرگ‌‌های قلبی مردند. پژوهشگران پس از کنترل این که آیا این افراد سیگاری بودند یا مبتلا به دیابت یا سایر مواردی که می‌تواند به بیماری قلبی و مرگ منجر شود، متوجه شدند که مرگ کسانی که بیشترین روحیه بدبینی را از خود نشان داده‌بودند، تقریبا دو برابر کسانی بوده است که در پایین جدول بدبینی قرار داشته‌اند. آن‌ها این را هم تاکید کرده‌اند که خوشبینی تاثیر عکس نداشته است.

 

دکتر میکو پانکالاینن، روانشناس و نویسنده اصلی این پژوهش از فنلاند می‌گوید: «ویژگی‌های شخصیتی شما می‌تواند وضع سلامت‌شما را بدتر کند.» او می‌افزاید: «اگر بدبین هستید و مشکل قبلی دارید، باید حتما مواظب سلامت‌تان باشید.»

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

افزودن دیدگاه