تغییرات اسکلتی بدن در کار با رایانه

0
1243

تغییرات اسکلتی بدن در کار با رایانه

افرادی که با رایانه کار می کنند ممکن است مبتلا  به فرم عصبی سندرم خروجی قفسه سینه شوند

آنچه امروز در زندگی مدرن رواج یافته است، استفاده از رایانه است. علاوه بر بزرگسالان، کودکان و نوجوانان نیز در طول روز وقت زیادی را با این وسیله می گذرانند. یکی از ارگان هایی که  حین کار با رایانه مستلزم استفاده از آن هستیم، سر و گردن است. ثابت ماندن وضعیت سر و ستون فقرات در طولانی مدت در ناحیه گردن، شانه ها و دست، درد ایجاد می کند. هر چند استفاده از این وسیله اجتناب ناپذیر است،اما  افراد با رعایت نکاتی می توانند عوارض استفاده از این وسیله را کاهش دهند.

دکتر هادی بیک پور، فوق تخصص جراحی دست  و عضو هیات علمی دانشگاه در این باره به جام جم  می گوید: شیوع اختلالات اسکلتی- عضلانی،  بخصوص در ناحیه گردن دیده می شود. نکته حائز اهمیت این است که در حین کار با رایانه، موقعیت سر، گردن را در وضعیت نامناسب قرار ندهیم. نگهداشتن گردن در وضعیت ثابت  به مهره ها و دیسک های گردن فشار می آورد و علت بروز انواع اختلالات دیسکی در ناحیه گردن می شود. جابه جایی دیسک، تنگی کانال نخاع، فشار به اعصاب دست، شایع ترین مواردی است که در کار با این وسایل دیده می شود.

احساس بی حسی دست

وی با اشاره به این که  دست ها یکی از اعضایی است که حین کار با رایانه نقش اصلی دارند، می گوید: قرار گیری نامناسب مچ و آرنج  در موقعیت نامناسب روی دسته صندلی باعث فشار روی عصب اصلی شده و به مرور در ناحیه دست، بی حسی احساس می شود. همچنین در زمان کار با موس، به این دلیل که استخوان و مفصل در یک وضعیت ثابت قرار گرفته، دردهای بسیار پیشرفته وحاد در این ناحیه ایجاد می شود.

به گفته این متخصص، در حین کار با این وسیله باید کمترین  فشار در گردن و کمر ایجاد شود. به بیان دیگر، اگر فرد پشت میز رایانه به سمت جلو خم شود، بتدریج باعث افزایش انحنای کمر  و در بعضی افراد حالت قوز در ناحیه شانه وگردن می شود. همچنین هر اندازه تصاویری که در مانیتور دیده می شود، مستقیم باشد و به سمت بالا و پایین حرکت نکند، این عوارض کاهش می یابد.

التهاب های شانه ای

دکتر بیک پور می گوید: شانه ها هم وضعیت مشابهی با دیگر اعضا دارد، به این دلیل که فرد مجبور است  هنگام کار عضلاتش را در یک وضعیت ثابت نگه دارد، عضلات و مفصل شانه بتدریج دردناک شده و ممکن است فرد مبتلا به التهاب های شانه شود. به طورکلی در هر فعالیت ، عضله ای که به کار گرفته می شود، تقویت می شود، اما عضلاتی که در حالت استراحت هستند، به مرور و در طولانی مدت از بین می روند و فرد دچار ضعف های عضلانی شدید می شود.

اخیرا در افراد کم و سن سال دردهای انگشت اشاره و شست شایع شده است ، که به دلیل استفاده از صفحه کلید موبایل وتبلت است. هنگام بازی های رایانه ای نیز فرد متوجه درد نمی شود ، اما انگشتان فشار زیادی را تحمل می کنند.  دکتر بیک پور با اشاره به این موارد می گوید: التهاب و ورم مفاصل و دردناک شدن تاندون ها در ناحیه مچ و انگشتان بروز می کند و در زمان استراحت در این افراد درد خود را نشان می دهد. انواع آرتروزها در سنین بالاتر فرد را درگیر می کند. در واقع نباید در ۲۰تا ۳۰ سالگی با این علائم مواجه شویم ،اما استفاده نادرست از این وسایل سن این بیماری را به سمت جوانان سوق داده است.

ابتلا به سندرم خروجی قفسه سینه

دکتر مجید انصاری ،متخصص پزشکی ورزشی  با اشاره به این که افرادی که با رایانه کار می کنند ممکن است مبتلا  به فرم عصبی سندرم خروجی قفسه سینه شوند، می گوید: سندرم خروجی قفسه سینه با تحت فشار قرار گرفتن اعصاب و عروق در ناحیه خروجی فوقانی قفسه سینه ایجاد می شود. علائم این سندرم، عموماً در ناحیه دست، بازو و مچ و با احتمال کمتر در ناحیه شانه وگردن بروز می کند. معمولاً درد، کاهش حس، گرفتگی عضلانی یا احساس خواب رفتگی در دست ها در فرم عصبی دیده می شود. افراد مبتلا، ممکن است، علائم را هنگام استراحت و خواب نیز داشته باشند. گاهی این علائم  شبیه سندرم تونل مچ دست است. در افرادی که با رایانه و  تبلت برای مدت طولانی و با راستایی قامت نادرست کار می کنند، معمولا فرم عصبی این سندرم بروز می کند.

البته علل متفاوتی در درگیری فرد به سندرم خروجی قفسه سینه  تاثیر گذار است. یکی از موارد، علل آناتومیک است یعنی احتمال دارد فرد دچار کوتاهی عضلات  یا اختلالات استخوانی در ناحیه خروجی قفسه سینه باشد. مورد دیگر، علل استاتیک مانند راستایی بدن است. در این فرم ، معمولاً راستای بدن  در حالت سر به جلوست و شانه ها نیز حالت خمیده و گرد دارد .  دکتر انصاری با اشاره به این موارد می گوید:  افرادی که طولانی مدت پشت میز می نشینند، بویژه اگر طرز نشستن و کار کردن شان با کیبورد نادرست باشد، ممکن است با چنین مشکلاتی مواجه شوند. با توجه به سبک زندگی غیر فعال، کم تحرکی و پشت میز نشینی، به نظر می رسد شیوع این سندرم ، روند افزایشی دارد.

به گفته این متخصص، در این گروه به دلیل طرز نادرست نشستن، در طولانی مدت ضعف عضلات شانه ای، تنگی منطقه خروجی فوقانی قفسه سینه ایجاد می شود. در این حالت، عناصر عروقی و عصبی ، بویژه عضلات و استخوان های ناحیه قفسه سینه تحت فشار قرار می گیرند و این سندرم ایجاد می شود.

درست بنشینید

دکتر انصاری با اشاره به این که یکی از مهم ترین نکات برای افرادی که طولانی مدت با رایانه کار می کنند، حفظ وضعیت صحیح نشستن است، می گوید:  یعنی کف پا و زانو ۹۰ درجه و  پشتی صندلی ۹۰ تا ۱۲۰ درجه به عقب باشد و سر و گردن در وضعیت مناسبی قرار گیرد. اگر از کنار فرد را نگاه می کنیم، راحت روی صندلی نشسته باشد. بهتر این است  که گوش در امتداد عمودی شانه قراربگیرد. محل قرار گرفتن دست ها از اهمیت بالایی برخوردار است. بهتر است افراد از صندلی هایی استفاده کنند که ارتفاع دسته قابل تنظیم دارند.

از لپ تاپ ، طولانی مدت استفاده نکنید

مشکلی که اخیرا در محیط های کاری دیده می شود، استفاده از لپ تاپ برای مدت طولانی است. لپ تاپ ها معمولا ارتفاع کافی ندارند و صفحه نمایش رایانه نسبت به امتداد افق دید، خیلی پایین است. دکتر انصاری با اشاره به این موارد می گوید: معمولا این وسایل،  صفحه کلید رایانه ارگونومیک ندارند و استفاده از این کیبورد ها باعث می شود فرد مجبور شود دست ها را نزدیک هم قرار دهد. بهتر است فرد به جای این که دست روی میز بگذارد  هنگام کار آرنج خود را روی دسته صندلی قرار دهد.  به دنبال استفاده طولانی مدت از لپ تاپ بدون تغییر وضعیت، و خم کردن طولانی سر به جلو، کوتاهی عضلات جلوی گردن و  قفسه سینه ایجاد و فرد مستعد ابتلا به این سندرم می شود.

توصیه کلی در این زمینه این است که  افراد از لپ تاپ برای کارهای طولانی مدت استفاده نکنند، چرا که این وسیله  ارگونومی لازم برای کاربر ندارد. همچنین با رایج شدن هر چه بیشتر تبلت ها  و تلفن های ، توجه هر چه بیشتر به حفظ ارگونومی ضروری به نظر می رسد.

حرکات کششی انجام دهید

این متخصص توصیه می کند، فرد زمان مشخصی را برای قطع فعالیت و استراحت در نظر بگیرد و از پشت میز بلند شود. بهتر است یک سری حرکات کششی و فعال کننده عضلات را انجام دهد. کشش های ناحیه قدامی گردن و عضلات و کشش قفسه سینه به رفع خستگی کمک می کند. همچنین حرکات اصلاحی برای راستایی بدن مورد نیاز است. پزشک ممکن است برای  برطرف کردن این مشکل درموارد خاص از  فیزیوتراپی و ورزش درمانی کمک بگیرد.البته  مواردی از این سندرم نیز فقط با جراحی درمان می شود.

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

افزودن دیدگاه