دلایل “خستگی دائم بدن” را بشناسید

0
1265

خستگی مزمن، همراه و همنشین بسیاری از مردم در این روزهاست, این همراهی برای عده‌ای از آن‌ها به قدری عادی شده که آن را به عنوان بیماری اصلی خود ذکر نمی‌کنند و اعتقادی به وجود درمانی موثّر برای آن ندارند.

 

خستگی دائم، کمبود انرژی، زود خسته شدن از کار، کم آوردن در کار، کوفتگی بدن و مانند آن اصطلاحاتی هستند که در محاورات روزمرّه با آنها زیاد برخورد می‌کنیم.

 

در واقع، خستگی مزمن، همراه و همنشین بسیاری از مردم در این روزهاست, این همراهی برای عده‌ای از آنها به قدری عادی شده که آن را به عنوان بیماری اصلی خود ذکر نمی‌کنند یا آنکه اعتقادی به وجود درمانی موثّر برای آن ندارند در حالی که درمان اینگونه بیماران در اغلب موارد بسیار آسان است و این برخلاف رویکرد طبّ کلاسیک است که در آن، «سندروم خستگی مزمن chronic fatigue syndrome» از معضلات و مشکلات تشخیصی و درمانی محسوب می‌شود.

علل خستگی مزمن

اگر چه طیف وسیعی از علل مختلف و نادر برای این بیماری ذکر شده‌ که بسیاری از آنها موضوع بحث ما نیستند مثل بیماری‌های بافت همبند و سیستم ایمنی یا روماتیسم، سرطان‌ها و … اما در اکثر موارد، خستگی مزمن به دلیل عوامل دیگری از جمله موارد زیر است:

 

۱- بیماری‌های روحی و به ویژه افسردگی در موارد خفیف آن که برای بیمار قابل تشخیص نیست.

۲- یبوست

۳- کمبود ریزمغذی‌ها در رژیم غذایی مانند کلسیم، ویتامین‌ها و ….

۴- نامنظمی‌های خواب

۵- کمبود فعالیت بدن

۶- غلظت خون از جمله بالا بودن چربی خون و …

۷- عفونت‌های مزمن مثل سینوزیت، عفونت‌های رحمی و ….

۸- مصرف غذاهای نامناسب عمدتاً غذاهایی با طبع سرد یا دارای رطوبت زیاد

۹- افزایش میزان بلغم در بدن

۱۰- کم‌خونی

۱۱- مسمومیت‌های مزمن و به‌ویژه مسمومیت با سرب که این روزها بسیار شایع است.

 

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

افزودن دیدگاه