عمل زیبایی واژن چیست و به چه منظور انجام می شود؟

0
1882

عمل زیبایی واژن شامل واژینوپلاستی (Vaginoplasty) و لابیاپلاستی (Labiaplasty) است. در واژینوپلاستی، واژنی که به‌دلیل زایمان طبیعی (واژینال) یا افزایش سن، شل و گشاد شده است «تنگ» می‌شود. لابیاپلاستی جراحی پلاستیکی است که روی لابیا انجام می‌شود (لابیا «لبه‌های» اطراف واژن است) و می‌توان آن را به‌تنهایی یا همراه با واژینوپلاستی انجام داد. در ادامه شما را با انواع عمل زیبایی واژن، موارد کاربرد، خطرات احتمالی آن و جراحی‌های مرتبط با آن آشنا می‌کنیم.

بعضی از جراحان ادعا می‌کنند که جراحی واژینوپلاستی موجب بهبود میزان حساسیت نیز می‌شود. البته کالج متخصصان زنان و زایمان آمریکا (ACOG) این ادعا را تأیید نمی‌کند. درست است که در بعضی از افراد بافت‌های واژینال گشاد می‌شود، ولی تنگ کردن بافت واژینال با عمل جراحی، به‌خودی‌خود نمی‌تواند افزایش پاسخ جنسی را تضمین کند، زیرا میل جنسی، برانگیختگی جنسی (arousal) و اُرگاسم (اوج لذت جنسی) واکنش‌های پیچیده و بسیار شخصی‌ای هستند که عوامل زیبایی‌شناختی نیز می‌توانند به‌اندازهٔ عوامل احساسی، روحی و میان‌فردی بر آنها تأثیر بگذارند. به‌علاوه «حساسیت جنسی» به‌طور خودکار موجب افزایش لذت جنسی نمی‌شود و در واقع بیشتر منجر به درد می‌شود.

 

جراحی لابیاپلاستی روی لبهٔ بزرگ (labia major، لبه‌های واژینال بزرگ‌تر و بیرونی) یا لبهٔ کوچک (labia minor، لبه‌های کوچک‌تر و داخلی واژن) انجام می‌شود. جراحی لابیاپلاستی موجب تغییر اندازه یا شکل لابیا می‌شود و معمولا با این عمل جراحی، لبه‌های اطراف واژن کوچک‌تر می‌شوند یا شکل نامتقارن آنها اصلاح می‌شود.

تفاوت جراحی ترمیمی با جراحی زیبایی

پیش از تصمیم‌گیری درمورد اینکه باید عمل جراحی واژینوپلاستی را انجام بدهید یا لابیاپلاستی، باید تفاوت میان جراحی ترمیمی و جراحی زیبایی را بدانید. در جراحی ترمیمی، عملکرد بخشی از بدن بهبود پیدا می‌کند، در حالی که در جراحی زیبایی عوامل زیبایی‌شناختیِ اندام و بخشی از بدن تغییر داده می‌شود که عملکردی نرمال و طبیعی دارد. برای درک بهتر این مطلب، جراحی بینی را در نظر بگیرید. جراح می‌تواند حفره‌های داخلی بینی را ترمیم و اصلاح کند تا بیمار تنفس بهتری داشته باشد یا شکل ظاهری بینی را صرفا برای زیباتر شدن آن تغییر دهد.

 

این تفاوت مهمی است، زیرا کالج متخصصان زنان و زایمان آمریکا (ACOG) به‌منظور برطرف کردن مشکلات کارکردی مانند بی‌اختیاری ادرار، جراحی‌ها و نتایج آنها را ارزیابی می‌کند. ولی ACOG به‌دلیل خطرهای عمل زیبایی واژن و نبود اطلاعات علمی درمورد ایمنی و اثربخشی آن، هنوز هم نسبت به این عمل جراحی محتاط است و درمورد آن تردید دارد.

 

برای نمونه، بعضی از جراحی‌های واژینوپلاستی در اصل جراحی‌های ترمیمی هستند که برای اصلاح و ترمیم نقص‌های مادرزادی و در زمانی انجام می‌شوند که واژن دچار ناهنجاری یا بسیار کوتاه است یا اصلا وجود ندارد (مانند بیماری آژنزی واژن (vaginal agensis)، اختلالی که پیش از تولد شکل می‌گیرد و در آن واژن نمی‌تواند به‌طور کامل رشد کند). هدف از این جراحی‌ها این است که فرد بتواند دفع ادرار، قاعدگی و آمیزش طبیعی داشته باشد.

جراحی‌های مرتبط با واژینوپلاستی و لابیاپلاستی

به‌تازگی واژینوپلاستی به گروهی از جراحی‌های زیبایی تقسیم شده است که با عناوینِ عمل‌های جراحی «جوان‌سازی واژن» (vaginal rejuvenation) و «تغییر شکل و ظاهر واژن» (designer vagina) تبلیغ می‌شوند. جراحان پلاستیک و متخصصین زنان، جراحی‌های واژینوپلاستی designer خود را تبلیغ می‌کنند و ادعا می‌کنند که این جراحی‌ها همان مزیت‌های جراحی‌های زیبایی دیگر، مانند زیبایی، عزت نفس و اعتماد به نفس را برای زنان دارند.

 

ولی به‌گفتهٔ ACOG اندام‌های تناسلی زنان به‌طور طبیعی شکل‌های ظاهری متفاوتی دارد که از نظرِ آناتومیک، اشکال و نقصی ندارند. هیچ شکل و ظاهر مشخصی برای واژن یا لابیا وجود ندارد که بخواهیم با جراحی آنها را به آن شکل و ظاهر دربیاوریم.

 

به‌تازگی برخی از جراحان از فناوری لیزر نیز در جراحی‌های «جوان‌سازی واژن» و سایر جراحی‌های واژینال استفاده می‌کنند و لیزر را جایگزین چاقوی جراحی سنتی کرده‌اند.

 

بعضی از پزشکان عضو انجمن جراحان پلاستیک آمریکا (American Society of Plastic Surgery، ASPS) جراحی‌های «جوان‌سازی واژن» گوناگونی را پیشنهاد می‌دهند، ولی خود انجمن به‌طور مشخص این جراحی‌ها را تأیید نمی‌کند و هشدار می‌دهد که برای رسیدن به اثربخشی و موفقیت در جراحی «جوان‌سازی واژن» به مطالعات علمی بیشتری نیاز داریم. از نظر کالج متخصصان زنان و زایمان آمریکا (ACOG) هیچ‌یک از جراحی‌های زیبایی واژن، روش‌هایی پذیرفته‌شده و متداول به شمار نمی‌روند.

نمونه‌هایی از جراحی‌های «جوان‌سازی واژن» و «تغییر شکل و ظاهر واژن» عبارت‌اند از:

جراحی باکرگی مجدد (Revirgination): پردهٔ بکارت، بافت نازکی است که در ورودی واژن قرار دارد و معمولا پس از اولین مقاربت جنسی پاره می‌شود. با استفاده از عمل جراحی که هایمنوپلاستی (hymenoplasty) نام دارد، پردهٔ بکارت ترمیم می‌شود تا ظاهری شبیه شکل اصلی خود، قبل از مقاربت جنسی و باکرگی را پیدا کند. به‌دلیل وجود عقاید عرفی قوی درمورد اهمیت بکارت در برخی از فرهنگ‌ها این عمل جراحی یکی از بحث‌برانگیزترین جراحی‌های واژینال زیبایی به شمار می‌رود.

 

نهان‌سازی کلیتورال (Clitoral unhooding): بعضی از جراحان، عمل جراحی را تبلیغ می‌کنند که نهان‌سازی کلیتورال نام دارد. در این عمل جراحی، بافتی که به‌طور معمول، کلیتوریس (clitoris) را می‌پوشاند، برداشته می‌شود.

 

تقویت نقطهٔ جی (G-spot amplification): به‌عقیدهٔ بعضی از متخصصان، نقطهٔ جیِ (G-spot amplification) در دیوارهٔ جلویی واژن قرار دارد. نقطهٔ جی قسمت تحریک‌پذیر و بسیار حساسی است که موجب تحریک و برانگیختگی جنسی زنان و اُرگاسم می‌شود. در جراحی تقویت نقطهٔ جی برای افزایش لذت جنسی در دیوارهٔ جلویی واژن کلاژن تزریق می‌شود.

خطرات و عوارض عمل زیبایی واژن

عوارض عمل زیبایی واژن – خطرات و مشکلاتی که ممکن است پس از عمل زیبایی واژن ایجاد شود

میزان رضایت یا عوارض و مشکلات بلندمدت زنان پس از جراحی‌های واژینوپلاستی و لابیاپلاستی بررسی و ثبت نشده است. به‌علاوه، از آنجا که عمل زیبایی واژن مانند سایر جراحی‌ها در نشریات پزشکیِ معتبر و کارشناسی‌شده (peer-reviewed) بررسی و ارزیابی نشده است، این جراحی از نظر کالج متخصصان زنان و زایمان آمریکا «اثبات‌نشده» به شمار می‌رود.

خطرهای احتمالی عمل زیبایی واژن عبارت‌اند از:

عفونت
تغییرات دائمی در احساس
درد همیشگی
جای زخم

بهترین نصیحت برای زنانی که در فکر عمل زیبایی واژن هستند، این است که بدون خجالت و بی‌پرده با پزشک خود صحبت کنند. آنها باید احساسات و نگرانی‌های مربوط به اندام تناسلی‌شان و انتظاراتی را که از عمل زیبایی واژن دارند، بیان کنند و در مورد روش‌های غیرجراحیِ ممکن نیز با پزشک خود مشورت کنند. عمل جراحی تنها راه برطرف کردن مشکلات مربوط به اندام تناسلی نیست و برای نمونه می‌توان با انجام تمرین‌های کیگِل (Kegel) یا دیافراگم لگنی (انقباض و رها کردنِ پی‌درپیِ عضلات قسمت تحتانی لگن خاصره (عضلات دیافراگم لگنی) عضلات ضعیف و شل واژن را تقویت کرد و برانگیختگی جنسی (sexual arousal) را بهبود داد. مشاوره نیز می‌تواند موجب برطرف شدن مسائل و مشکلات مربوط به عزت‌نفس و اعتمادبه‌نفس جنسی شود.

می‌توانید سؤالاتی مانند موارد زیر را از جراح خود بپرسید:

خطرات و عوارض کوتاه‌مدت و بلندمدت این جراحی چیست؟
مزیت‌های این جراحی چیست؟
آیا پس از جراحی، دچار کاهش احساس در واژن یا کلیتوریس می‌شوم؟
آیا جراحی روی توانایی من در رسیدن به حالت اُرگاسم تأثیر می‌گذارد؟
آیا پس از جراحی در استفاده از محصولات بهداشتیِ زنانه مانند تامپون محدودیت خواهم داشت؟
آیا این جراحی روی بارداری و زایمان من در آینده تأثیر می‌گذارد؟
آیا انتظاراتی که از نتایج این عمل جراحی دارم، واقع‌بینانه است؟
چه روش‌های دیگری به‌جز جراحی وجود دارد؟

آیا واژینوپلاستی یا لابیاپلاستی تحت پوشش بیمه قرار دارد؟

معمولا هیچ‌یک از بیمه‌های درمانی، واژینوپلاستی، لابیاپلاستی و سایر جراحی‌های زیبایی را پوشش نمی‌دهند، زیرا این جراحی‌ها اجباری نیستند و انجام آنها از نظر پزشکی ضروری نیست. ولی برخی از عمل‌های زیبایی (که واژینوپلاستی و لابیاپلاستی را هم شامل می‌شوند) اگر از نظر پزشکی الزامی تشخیص داده شوند و برای سلامت بیمار ضروری باشند (مانند درمان بی‌اختیاری استرسی ادراری) می‌توانند تحت پوشش بیمه قرار بگیرند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

افزودن دیدگاه