نکات جالبی که عادت ماهانه شما میتواند درباره سلامتتان به شما بگوید

0
1190
1. menstrual-cycle-changes

می دانید که عادت ماهانه شما می تواند چیزهای زیادی را درباره وضعیت سلامت شما آشکار کند. رنگ خون، تعداد دفعات خونریزی و دردی که شما در دوران قاعدگی تجربه می کنید، همگی علائمی مربوط به سلامت شما هستند. اکثر زنان در عادت ماهانهء خود تغییراتی می بینند و عادت ماهانهء آنها همیشه یک شکل نیست. با این همه، عادت ماهانهء شما می تواند سرنخ های ارزشمندی درباره ی ریسک بیماریها و همچنین کارکرد هورمونهایتان به شما ارائه کند.

 

هفت نشانه ای که نباید از آنها چشم پوشی کنید:

 

 

۱. درد دوران قاعدگی

 

دلیل دل دردهای دوران قاعدگی، ریزش بافت جداره های رحم (مخاط رحم) در طول دوران پی ام اس (پیشا قاعدگی) است. این اتفاق به خاطر ترشح زیاد از حد هورمون پروستوگلندین می افتد که یک هورمون مربوط به درد و التهاب است. درد شدیدی که در ناحیه زیرشکم باشد، می تواند حاکی از وجود مشکلات جدی تری مانند آندومتریوز باشد. اندومتریوز عارضه ای ست که در آن بافت اندومتر( مخاط رحمی) خارج از محل اصلی خود، یعنی رحم، رشد می کند؛ معمولا در محوطه لگن خاصره. هنگامی که این بافت در دوران قاعدگی شروع به خونریزی می کند، خون جایی برای خروج ندارد و در نتیجه باعث درد شدید می شود. هفت تا ده درصد زنان، از اندومتریوز رنج می برند.

 

۲. رنگ خون قاعدگی

 

خون صورتی رنگ: ممکن است میزان استروژن خون شما پایین باشد. تحقیقات نشان داده اند که تمرینات ورزشی زیاد از حد می تواند استروژن خون را پایین بیاورد و این پایین رفتن استروژن، اختلالاتی در قاعدگی ایجاد می کند. این امر ممکن است خیلی مهم به نظر نرسد اما در صورتی که میزان کم استروژن درمان نشود، خطر ابتلا به پوکی استخوان افزایش می یابد. اگر به تازگی شروع به ورزش کرده اید و متوجه شده اید که خون قاعدگی تان به صورت ناگهانی کم رنگ شده یا خونریزیتان کم شده ، با دکترتان در این زمینه مشورت کنید.

 

خون رقیق و آبکی: به دلیل کمبود مواد مغذی و تغذیه نامناسب اتفاق می افتد. اگرمی بینید خون قاعدگی تان بجای تیره و بیشتر شدن، به تدریج کم رنگ تر و کم تر می شود و این اتفاق در بیش از دو یا سه دوره قاعدگی برای شما رخ داده و شما را نگران کرده، با دکترتان تماس بگیرید و بخواهید برای کمبود مواد غذایی برایتان آزمایش بنویسد.

 

خون قهوه ای تیره: ممکن است مقداری مخاط رحمی و خون مانده و قدیمی در رحم شما باقی مانده باشد که کمی کندتر در حال خارج شدن از بدن شما هستند. نگران نباشید: این کاملا عادی ست و سلامت شما را به مخاطره نمی اندازد. به دلیل کندتر بودن روند دفع، این بافت و خونها فرصت برای اکسیده شدن پیدا می کنند و به همین دلیل هم هست که رنگ قهوه ای یا حتی سیاه پیدا می کنند.

 

خون غلیطِ مربا رنگ، با تکه های بزرگ لخته خون: میزان پروژسترون پایین و استروژن بالا معمولا دلایل اصلی این اتفاق اند. لخته شدن خون عادی ست ولی اگر اندازه ء آن از یک سکهء بیست و پنج سنتی(۱٫۷۵میلی متر) بزرگتر باشد، می تواند نشانگر عدم تعادل هورمونیِ جدی باشد. دکترها در این باره پیشنهاد می کنند که مقدار لبنیات، سویا و شکر مصرفی خود را کاهش دهید و ببینید آیا این کاهش، تغییری در شرایط ایجاد می کند یا نه. یک احتمال دیگر، امکان داشتن فیبروم رحمی ست. فیبروم های رحمی اکثرا بی خطر و خوش خیم اند، اما می توانند باعث درد شوند. در این مورد می توانید از دکترتان درخواست کنید تا برایتان اولتراسوند (سونوگرافی) تجویز کند.

 

سرخ روشن به رنگ زغال اخته: نشانگر یک قاعدگی منظم و سالم است. البته “نرمال” برای هر کسی متفاوت است اما عموما، خونریزی قاعدگی که همواره رنگ سرخ روشنی دارد، دلالت بر این دارد که همه چیز دارد طبق روال عادی پیش می‌رود.

 

۳. جریان خون قاعدگی

 

ممکن است اینطور به نظرتان برسد که در طول چرخه قاعدگی تان، دارید چندین گالن خون از دست می دهید. اما در واقع یک پریود معمولی فقط به اندازهء کمتر از یک فنجان خون دفع می کند. هر چند، این به آن معنا نیست که خانمها نمی توانند خونریزی شدید داشته باشند. مدت طولانی خونریزی شدید می تواند باعث کم خونی شود یا فیبرومهایی را تولید کند که تهدیدی برای باردار شدن هستند. چنین عارضه هایی معمولا در بانوان بالای سن سی و پنج سال شایع اند و دل درد شدیدی ایجاد می کنند که می تواند انجام فعالیت های معمولی روزانه را سخت کنند.

 

جریان خون خیلی کم و سبک ، نشانگر تغییرات هورمونی، تغذیه نامناسب یا استرس است. همچنین قاعدگی هایی که به شکل غیرعادی سبک هستند، ممکن است حکایت از وجود اختلالات خود ایمنی، سندرم تخمدان پلی کیستیک یا سندروم آشرمن داشته باشند.

 

 

۴. خونریزی بعد از دوران قاعدگی

 

برای بانوانی که از قرص های جلوگیری از بارداری استفاده می کنند، خونریزی پس از قاعدگی امری طبیعی ست. این خونریزی معمولا تعدادی لکه های کوچک و کمی دل درد، در مراحل مختلف چرخه ایجاد می کند. اما اگر شما اغلب اوقات بدون مصرف این قرصها شاهد چنین روندی هستید ، باید در این باره به دکترتان مراجعه کند.

 

در موارد دیگر، این نوع خونریزی می تواند نشانهء عفونت واژن، عدم تعادل هورمونی و یا پولیپ باشد.

 

 

۵. قاعدگی نامنظم

 

به این معناست که شما در طول چرخه ی ۲۸ تا ۳۶ روزه ء خود، دو بار یا بیشتر، خونریزی داشته باشید. ممکن است به نظرتان برسد که به طور مداوم عادت ماهانه دارید یا نمی دانید زمان قاعدگی تان کی است. اینها نشانه ء تنبلی تیروئید اند. با اینکه جواب آزمایشهایتان نشان می دهد شما در محدوده “نرمال” هستید یا در محدوده ء پیش یائسگی، سندرم تخمدان پلی کیستیک و پیری هورمونی زودرس.

 

 

۶. فقدان قاعدگی

 

وقتی خونریزی قاعدگی ندارید اولین چیزی که به ذهن می رسد احتمال باردار بودن است. دلایل زیادی برای به تاخیر افتادن قاعدگی وجود دارند. آمنوره ثانویه- به دلیلی جز بارداری- تقریبا در چهار درصد زنان وجود دارد و به این عنوان طبقه بندی شده که در آن زنی که سابقا قاعدگی منظمی داشته، برای شش ماه یا بیشتر قاعدگی اش به تاخیر بیفتد. این شرایط معمولا برای زنانی رخ می دهد که قرص جلوگیری از بارداری مصرف می کنند یا تزریقات هورمونی دریافت می کنند .

 

عوامل دیگری که ممکن است این شرایط را ایجاد کنند تومورهای مغزی(هیپوفیز)، پرکاری غده تیروئید، یا کم کاری تخمدانها هستند.

 

 

۷. ترشحات پستان

 

اگر همزمان با قاعدگی نامنظم یا فقدان قاعدگی، ترشحاتی سفید و خامه مانند از پستانتان خارج می شود، ممکن است این یکی از علائم اولیهء وجود تومور در غده هیپوفیز شما باشد. هرچه زودتر با دکترتان تماس بگیرید.

 

همیشه به خاطر داشته باشید که می توانید از دوران قاعدگی تان به عنوان ابزاری برای چک کردن سلامتتان استفاده کنید. زمان قاعدگی شما باید قابل حدس باشد و قاعدگی نباید نظم زندگی روزمره تان را به هم بریزد. اگر می بینید قاعدگی تان به طور مداوم اثرات منفی بر سلامت یا کیفیت زندگی شما دارد، این یک نشانه است و نباید آن را سرسری بگیرید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

افزودن دیدگاه