وقتی رایانه ، خار چشمتان می شود

0
1121

افرادی که لیزیک انجام داده اند یا بیماری های زمینه ای خشکی چشم دارند، بیشتر در معرض خطر کار با رایانه هستند.

هانیه ورشوچی/جام جم

آیا  به طور مداوم از رایانه استفاده می کنید؟ آیا   برای کار و سرگرمی روزانه  مقابل رایانه می نشینید؟  بسیاری از افراد بخش عمده  زندگی خود را در حالی می گذرانند که به صفحه رایانه خیره شده اند . کار با این وسیله مستلزم تمرکز چشم است. ثابت ماندن وضعیت چشم، حرکت چشم به سمت بالا و پایین، حرکت چشم از راست به چپ و بعکس، همه این فعالیت ها نیاز به استفاده از عضلات چشم دارد. در این میان چشم یکی از ارگان های در معرض خطر است.   شما چگونه می توانید با رعایت نکاتی از این خطرات جلوگیری کنید؟

 

دکتر الناز نکویی، متخصص چشم در این باره  به جام جم می گوید: استفاده از رایانه در مدت زمان طولانی عوارض و علائمی ایجاد می کند. فرد با تاری دید، اشک ریزش وسوزش و خستگی چشم به پزشک مراجعه می کند که این علائم نشان دهنده خشکی چشم است. مهم ترین عامل خشکی چشم این است که فرد با خیره شدن به صفحه نمایشگر، کمتر پلک می زند در نتیجه اشک سطح چشم تبخیر می شود.

تمرین های ساده برای محافظت از چشم

بیشتر افراد   ساعت های زیادی را پشت مانیتور سپری می کنند. با تمرین های ساده می توان اقدامات مهمی برای محافظت از چشم ها انجام داد و از خطرات احتمالی جلوگیری کرد. این پزشک توصیه می کند: کاربر رایانه لازم است در فواصل فعالیت به صورت ارادی پلک بزند، این امر کمک می کند تا سطح چشم با اشک آغشته شده و خشک نشود. یکی  از موارد دیگر این است که فرد هر پنج تا ۱۰ دقیقه چشم را از روی نمایشگر برداشته و به نقطه دور نگاه کند. این کار کمک می کند علاوه بر استراحت عضلات و ماهیچه های چشم ، خستگی چشم کاهش یابد.

به گفته این متخصص، افرادی که لیزیک انجام داده اند و افرادی که بیماری های زمینه ای خشکی چشم دارند، بیشتر در معرض خطر هستند.

حفظ فاصله مطلوب و نور مناسب

یکی از نکات حائز اهمیت این است که لازم است میزان نوسازی (Refresh Rate ) رایانه تنظیم شود. بهترین حالت تصویر نمایشگر برای چشم بالاترین میزان  Refresh Rate است که به بازسازی تصاویر کمک می کند و آسیبی که به چشم می خورد به حداقل می رسد. دکتر نکویی با اشاره به این موارد می گوید: تنظیم صفحه نمایش هم یکی از مواردی است که امنیت چشم را در مقابل رایانه  تامین می کند. ضرورت دارد فاصله صفحه رایانه  با چشم ۵۰ تا ۶۰ سانتی متر باشد و نورش تنظیم شود. مانتیور های LED نسبت به نمایشگرهای LCD  علائم چشمی کمتری ایجاد می کند. همچنین  بهتر است روشنایی محیط اطراف و صفحه نمایشگر همسان باشد.

تایپیست ها نسبت به افراد دیگر چشمشان بیشتر خسته می شود.وی در پاسخ به این سوال که این افراد باید چه نکاتی را رعایت کنند، می گوید: این افراد باید همزمان به کیبورد و صفحه رایانه نگاه کنند و تطابق کنند. با توجه به این که صفحه کلید  فاصله اش با چشم و با صفحه  نمایشگرمتفاوت است، این افراد بیشتر در معرض خطر قرار می گیرند. بهترین حالت در مورد این افراد این است که نوشته در حداقل فاصله و هم سطح با مانتیور قرار گیرد.

استفاده از عینک های آنتی رفلکس

این متخصص به افراد توصیه می کند از عینک های آنتی رفلکس استفاده کنند که اشعه کمتری به چشمشان برسد. زمانی که افراد هنگام کار با  رایانه از عینک استفاده می کنند، خستگی چشم را کمتر احساس می کنند.

دلیل ضعیف شدن چشم چیست؟

تحقیقات نشان داده است  ضعیف شدن چشم ارتباطی با استفاده از رایانه  و تماشای تلویزیون ندارد. به طور کلی فرم و ساختمان چشم و ژنتیک، از فاکتورهایی است که میزان بینایی و مشکلات چشم را تعیین می کند.

چرا متوجه تنبلی چشم نمی شویم؟

به گفته دکتر نکویی، در تمام سنین لازم است  هنگام کار با رایانه این موارد رعایت شود، اما در مورد کودکان به این دلیل که چشم کودک از تطابق بالایی برخوردار است ،ممکن است والدین دیرتر متوجه مشکل تنبلی چشم شوند. با توجه به این که کار با رایانه  از فاصله نزدیک صورت می گیرد ممکن است والدین مشکلات بینایی کودکان را در مراحل اولیه متوجه نشوند. مراجعه نکردن  بموقع به پزشک، روند درمان را کند  می کند.

 

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

افزودن دیدگاه