کاهش سن ابتلا به آرتروز زانو در کشور

0
1214

رئیس انجمن جراحی زانو، آرتروسکوپی و آسیب‌های ورزشی ایران، اضافه وزن و مد شدن ورزش‌های خطرناک را دلیل افزایش آسیب‌های زانو عنوان کرد و از کاهش سن زنان مبتلا به آرتروز زانو در کشور خبر داد.

 

محمد رازی رئیس انجمن جراحی زانو و آرتروسکوپی و آسیب‌های ورزشی ایران گفت: هرچقدر ورزش حرفه‌ای‌تر شده و تعداد افرادی که در جامعه به ورزش می‌پردازند بیشتر می‌شود، آسیب‌های ورزشی نیز افزایش می‌یابد.

 

وی ادامه داد: در کشور ما چون تمرینات پیشگیری کننده از آسیب‌های ورزشی کم است و یا استانداردهایی که در تمرین‌ها و سالن‌ها و در زمین‌های ورزشی به‌خصوص در فوتبال و چمن‌های مصنوعی به‌خوبی رعایت نمی‌شوند، آسیب‌های ورزشی به نسبت بیشتر است؛ نکته مهم این است که در حال حاضر درمان این آسیب‌های ورزشی در کشور به‌طور کاملاً خودکفا انجام می‌شود و حتی قابلیت این را دارد که به آسیب‌دیدگان ورزشی خارج از کشور نیز رسیدگی کند.

 

رئیس انجمن جراحی زانو، آرتروسکوپی و آسیب‌های ورزشی ایران با اعلام اینکه اغلب آسیب‌های مهم در حوزه زانو اتفاق می‌افتد، افزود: آسیب‌های مچ پا نیز جزء آسیب‌های ورزشی هستند که فراوان اتفاق می‌افتد.

 

وی در پاسخ به این سوال که چه توصیه‌ا‌ی به ورزشکاران برای جلوگیری از آسیب مفصل دارند، گفت: ورزشکاران باید اصول و قوانین و استانداردهای تمرین را رعایت کنند و نباید برای به اوج رسیدن، عجله زیادی داشته باشند و اینکه حتماً وقت و زمان کافی برای ریکاوری بعد از تمرینات داشته باشند.

رازی ادامه داد: در این حوزه به تعداد کافی پزشکان و متخصصان کافی وجود دارد و از این بابت جای نگرانی نیست. فقط باید سیستمی باشد که بتواند از وجود آنها استفاده کند.

 

وی در خصوص میزان هزینه درمان مفاصل در کشور خاطرنشان کرد: این درمان به‌خاطر استفاده از تجهیزات نوین هزینه بالایی در مقایسه با دیگر کشورها همچون هندوستان و تایلند دارد ولی در مقایسه با کشورهای اروپایی هزینه بسیار پایین است.

 

رازی با اعلام اینکه دلیل افزایش آسیب‌های مفصل زانو، مد شدن ورزش‌های خطرناک در دنیا و اضافه وزن است، گفت: سبک زندگی شهری و کم تحرکی باعث چاقی در افراد می‌شود که در نتیجه این امر باعث افزایش مشکلات مفاصل زانو می‌شوند؛ متأسفانه این آسیب مفاصل در حال شیوع به سنین پایین جامعه است ضمن اینکه آرتروز زانو در خانم‌های ایرانی به سنین ۵۰ سال رسیده که یک سن پایینی است.

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

افزودن دیدگاه