۱۰ خاصیت شگفت انگیز پوست موز زا بشناسید

0
1739

موز یکی از میوه‌های محبوب است که در بیش از ۱۰۰ کشور رشد می‌کند و فواید زیادی برای سلامتی دارد.

 

۱۰ موز میوه محبوبی است که برخی از خواص پوست آن کمتر شناخته شده هستند. در این مطلب ۱۰ خاصیت باورنکردنی اما مفید پوست موز شرح داده شده است.

درمان آکنه

اگر شما به آکنه دچار هستید و به دنبال یک راه مقرون به صرفه برای کاهش التهابات ناشی از آن می‌گردید، استفاده از پوست موز را امتحان کنید. استفاده از پوست موز یکی از بهترین راه‌های بهبود آکنه است. روزانه پوست موز را روی منطقه دچار آکنه بمالید. با این کار التهاب آکنه را از بین ببرید و در عین حال روند بهبودی پوست را تسریع کنید.

 از شر زگیل‌ها راحت شوید

برای خلاص شدن از شر زگیل، فرآیند دردناک انجماد را فراموش ویک بار استفاده از پوست موز را امتحان کنید؛ قبل از رفتن به رختخواب، یه تکه پوست موز را روی زگیل خود قرار دهید؛ بهتر است اجازه دهید پوست موز یک شب روی پوست شما باقی بماند. با این درمان در عرض دو هفته از زگیل‌ها خلاص می‌شوید.

از بین بردن لکه‌های دندان

آیا می‌دانید که پوست موز می‌تواند با از بین بردن لکه‌های روی دندان، به سفید کردن آنها کمک کند؟ مواد مغذی موجود در پوست موز حاوی مقادیر زیادی منیزیوم، منگنز و پتاسیم هستند. این سه ترکیب در از بین بردن لکه‌های دندان‌های شما موثر هستند. کافی است پوست موز را به مدت ۲دقیقه روی دندان‌های خود بمالید. بعد از چند روز خواهید دید بدون استفاده از خمیر دندان حاوی فلوراید دندان‌هایتان سفید شده است.

تسکین خارش پوست

پوست شما ممکن است در نتیجه نیش حشرات یا واکنش آلرژیک به یک نوع گیاه یا غذایی خاص به خارش دچار شده باشد. در هر صورت، پوست موز می‌تواند خارش شما را تسکین دهد. برای کاهش چشمگیر تورم و خارش ناحیه آسیب دیده را با قسمت درونی پوست موز ماساژ دهید.

 مبارزه با افسردگی

پوست موز در برطرف کردن افسردگی نیز موثر است. موز حاوی مقادیر زیادی تریپتوفان است. این ماده باعث بهبود سلامتی می‌شود. هرگز پوست موز را دور نیندازید. با استفاده از پوست یک تا دو عدد موز و آب داغ یک چای تهیه کنید. اجازه دهید آب داغ و پوست موز به مدت حدود ۱۵ دقیقه بماند تا دم بکشد. این چای تاثیر به سزایی در سلامت خواب دارد. همچنین به هیدراتاسیون کامل بدن نیز کمک می‌کند.

دور کردن حشرات

برای کنترل حشرات مانند مورچه‌ها و شته‌ها، پوست موز را امتحان کنید. به جای استفاده از حشره‌کش‌های شیمیایی، پوست موز را در عمق ۱ تا ۲ اینچ زیر خاک و در اطراف گیاهان خود را دفن کنید. برای اثربخشی بهتر، چند لایه پرتقال را نیز در پوست موز قرار دهید.

پوست موز، غذای گل رز

تجزیه سریع پوست موز آن را تبدیل به یک منبع غذایی کامل برای گل رز کرده است. تجزیه پوست موز باعث آزاد شدن کلسیم، منیزیم، پتاسیم و بسیاری از عناصر ضروری دیگر می‌شود. در نتیجه با غنی شدن خاک، به بهبود پرورش گل رزهای شما کمک می‌کند.

واکس زدن کفش با پوست موز

اکثر مردم نمی‌دانند که پوست موز یکی از بهترین واکس‌های کفش در جهان است. پتاسیم یکی از مواد اصلی به کار رفته در ساخت واکس کفش است. دفعه بعد برای برق انداختن کفش و یا وسایل نقره‌ای از پوست موز استفاده کنید. پوست موز را روی کفش بمالید و سپس آن را با دستمال خشک کنید.

افزایش سلامتی گیاهان خانگی

به دلیل تفاوت کیفیت هوا، گیاهان خانگی در چرخه رشد خود با سختی‌های بیشتری نسبت به گیاهان فضای باز روبرو هستند. هوای داخل منزل اغلب کثیف است. با این حال سلامت گیاه خود را می‌توانید با پوست مو بهبود ببخشید. پوست موز را در داخل یک ظرف آب بجوشانید. اجازه دهید آب حاصل از آن سرد شود. پوست موز را در خاک دفن کنید و گیاهان خود را با این محلول آب دهید.

تغذیه حیوانات

پوست موز یک منبع عالی غذا برای بسیاری از انواع حیوانات است. مطالعات حتی نشان داده است که تغذیه مرغ‌ها با پوست موز افزایش وزن کمتر، سلامت کبد و حتی سطح کلسترول پایین‌تری را تجربه می‌کنند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

افزودن دیدگاه