۴ چیز که باید در خوردن آن خیلی احتیاط کنیم

0
2208

 

۱ – گوشت آبدار

احتمالا اگر استیک آبدار نوش جان کرده باشید مزه ان را حتما پسندیده اید.
اما گوشت آبدار یعنی گوشتی که کاملا پخته نشده باشد می تواند موجب مسمومیت با باکتری E.Coli ، سالمونلا و بسیاری باکتری های دیگر شود.
باکتری اشرشیا کلای شایعترین عامل عفونت دستگاه ادراری است که حدود ۹۰ درصد عفونت های ادراری در زنان جوان را به خود اختصاص می دهد.
بنابراین گوشت را در دمای ۷۱ درجه سانتیگراد و یا ۱۶۰ درجه فارنهایت کاملا بپزید و مصرف کنید.
همچنین گوشت مصرفی تان را از قصابی های مورد اعتمادتان تهیه کنید.

۲– تخم مرغ خام و یا نیم پخت

سال های زیادی است که سالمونلا یکی از شایع ترین بیماری های منتقل شده از راه غذا است و بیش از ده ها میلیون نفر را تحت تاثیر قرار داده است.
سالمونلا باکتری است که از راه تخمدان پرنده ی آلوده وارد تخم آن ها می شود. یا اینکه به هنگام تخم گذاردن پرنده، به پوسته تخم مرغ نفوذ کند.
سالمونلا با پختن غذا از بین می‌رود ولی غذاهایی که حاوی تخم‌مرغ خام هستند (مانند سس مایونز) مشکل‌ساز خواهند بود.
بنابراین برای از بین بردن سالمونلا حتما باید تخم مرغ کامل پخته شود.

cooked-blender-mayonnaise-930x550

برای جلوگیری از مسمومیت با سالمونلا
۱ – تخم مرغ های ترک خورده و کثیف را مصرف نکنید
۲ – تخم مرغ ها را یخچال نگهداری کنید
۳ – دست هایتان را پس از تماس با تخم مرغ خوب بشویید
۴ – تخم مرغ های مرغوب و با کیفیت بخرید

سالمونلا بر اثر نگهداری مرغ ها در شرایط بد به وجود می آید. بنابراین بهترین راه برای دور ماندن از سالمونلا استفاده از تخم مرغ خانگی است که خودتان در صورت امکان از مرغ های خانگی تان به دست می آورید.

۳- مواد غذایی بسته بندی شده

میوه ها و سبزیجات شسته شده و بسته بندی شده بیشتر از سایر غذاها ممکن است به باکتری لیستریا آلوده باشند. مهمترین روش انتقال این باکتری از راه مواد غذایی می باشد.

لیستریا منوسیتوژنز عامل بیماری لیستریوز است که از بیماری های مشترک وحیوان می باشد. در بزرگسالان غیر باردار، مننژیت اولیه، انسفالیت، یا سپتی سمی ایجاد می کند.

بیماران مسن تر یا افرادی که مستعد هستند و ایمنی سلولی آن ها پایین است، مانند گیرندگان پیوند اعضاء، مبتلایان به لنفوم و ایدز افرادی هستند که مشخصاً مستعد بیماری هستند.

تمایل لیستریا مونوسیتوژنز به سیستم عصبی مرکزی منجر به بیماری حاد می شود که معمولاً میزان کشندگی آن بالاست.

Packaged-Dole-Salad-vs-Listeria در

زنان باردار معمولاً باعث بیماری باکتریومی مشابه آنفولانزا می شود که اگر درمان نشود، می تواند به التهاب جفت و یا پرده آمنیوتیک و عفونت جنین و در نهایت سقط، به دنیا آمدن نوزاد مرده و یا تولد زودهنگام منجر شود، چرا که این باکتری قادر به عبور از جفت است!

درست است که تهیه سالاد های بسته بندی شده و آماده و سبزیجات بسته بندی شده شرکتی بسیار راحت است اما ارزش ریسک کردن را به هیچ عنوان ندارد!

۴ – شیر خام و آبمیوه های شرکتی

گاوها بسیار مستعد بیماری هستند و شیر آن ها به سرعت دچار بیماری و میکروب می شود. بنابراین روش پاستوریزه کردن برای پاک کردن بیماری ها در نظر گرفته می شود. اما متاسفانه این روش هیچ تضمینی برای پاک بودن شیر ندارد و بیماری سالمونلا که در سال های اخیر شایع شده است ناشی از شیر پاستوریزه است.

download (1)

همچنین گزارشاتی مبنی بر وجود باکتری E.Coli در برخی آبمیوه های شرکتی وجود دارد.
بنابراین شیر را از فروشندگان محلی و مورد اعتماد و آبمیوه های طبیعی و تازه را خودتان در منزل تهیه کنید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

افزودن دیدگاه