چاقی خطر بیماری‌های کبدی را افزایش می‌دهد

0
1163

بر اساس تحقیقات تازه از هر هشت فرد میانسال در بریتانیا یک نفر به دلیل اضافه وزن، در معرض خطر ابتلا به بیماری‌های شدید کبدی قرار دارد.

 

تصویربرداری از کبد حدود سه هزار نفر در یک طرح تحقیقاتی در بریتانیا نشان داده است که ۱۲ درصد آنها دچار کبد چرب و ملتهب هستند.

 

انجمن بیماری‌های کبدی بریتانیا می‌گوید که این نتایج را باید زنگ خطری دانست زیرا مشکلات کبدی ممکن است به سیروز کبدی،از کار افتادن کبد و مرگ منجر شود. متخصصان کبد از همه‌گیری خاموش بیماری کبد چرب خبر می‌دهند.

 

علائم این بیماری تا زمانی که صدمات جبران ناپذیری نزده، آشکار نمی‌شود اما اگر به موقع تشخیص داده شود قابل درمان است.

بازگشت به زندگی عادی

هفت سال پیش به فرانسیس کارول،۵۲ ساله ساکن آکسفورد گفته شد که مبتلا به کبد چرب است. وزن او در آن زمان ۱۱۶ کیلوگرم بود.

او ۴۴ کیلوگرم وزن کم کرد و سایز لباس‌هایش، چهار نمره کوچکتر شد.

فرانسیس می‌گوید: “وقتی به من گفته شد که کبدم بیمار است مصمم شدم کاری کنم. شروع کردم به خوردن غذاهای سالم و همزمان فعالیت بدنی را افزایش دادم. خوشحالم که کبد من به وضعیت عادی برگشته است.”

او اکنون مربی ورزشی است و دیگران را درباره تغذیه راهنمایی می‌کند:

“هفت سال پیش حتی فکرش را هم نمی‌کردم که روز مربی بدنسازی شوم. آن موقع وقتی راه می‌رفتم به نفس نفس می‌افتادم، اما حالا از تپه هم بالا می‌دوم.” یک نوع تصویربرداری ام آر ای جدید نشان داده که کبد او سالم شده است.

 

این ام آر آی جدید که دانشگاه آکسفورد ساخته شده در کنفرانس جهانی کبد در پاریس برای اولین بار معرفی شد. در این روش به کمک یک نوع نرم افزار به نام “لیورمولتی‌اسکن” (LiverMultiScan) ماهیت بیماری کبد و شدت آن را اندازه‌گیری می‌کنند.

 

دکتر راجارشی باندرجی، مدیرعامل شرکت تولید کننده این فنآوری می‌گوید: “لیورمولتی‌اسکن، یک نمونه بزرگ از تکنولوژی سلامت هوشمند است که در کلینیک‌های بریتانیا کشف و ساخته شده است. این روش برای بیماران، نظام خدمات درمانی همگانی و مالیات‌دهندگان مفید است.”

 

“نمونه‌برداری (بیوبسی) از کبد، همچنان مهمترین روش تشخیص برای متخصصان به شمار می‌رود اما برای تشخیص ماهیت بیماری کبد و شدت آن به روش‌هایی احتیاج داریم که کمتر تهاجمی باشند.

 

نمونه برداری با سوزن از کبد روشی عالی برای تشخیص بیماریهای کبد است اما این روش پرهزینه، تهاجمی و دردناک است و در مواردی هم سلامت بیماران را به خطر می‌اندازد.

 

این نرم‌افزار را برای هر نوع دستگاه ام آر ای می‌توان بکار رگفت اما هنوز استفاده از آن رایج نشده است. دیوید برین، استاد رادیولوژی بیمارستان دانشگاه “ساوت‌همپتن” می‌گوید که این روش نیاز به بیوبسی یا نمونه برداری با سوزن را کم می‌کند:

 

“این اسکن کل کبد را نشان می‌دهد در حالیکه نمونه برداری با سوزن فقط از یک بخش کوچک انجام می‌شود و کمی ناراحت کننده است. علاوه بر این در این نوع ام آر ای بیماران پس از مدتی می‌توانند دوباره اسکن کنند تا از بهبود کبد مطمئن شوند.”

 

تحقیقات قبلی نشان می‌دهد که از هر بیست بزرگسال یک نفر احتمالا به بیماری شدید کبد چرب غیر الکلی NASH (non-alcoholic steatophepatitis) مبتلا است.

 

در این بیماری داخل و اطراف سلول‌های کبد ملتهب می‌شوند و به مرور زمان به بافتی مجروح که “فیبروز” نامیده می‌شود تبدیل شده که در نهایت به سیروز کبدی منتهی می‌شود.

 

استیو رایدر، متخصص بیماریهای کبد در ناتینگهام می‌گوید: “نتیجه این تحقیق با آنچه که ما مشاهدات ما همخوانی دارد؛ بسیاری از افرادی که با مشکلات کبدی حاد به بیمارستان مراجعه می‌کنند، اضافه وزن دارند.”

 

نود درصد بیماریهای کبد در صورت تشخیص به موقع قابل درمان است.

 

جودی رایس، مدیر اجرایی موسسه بیماری‌های کبد بریتانیا می‌گوید: “همانطور که اغلب مردم هم می‌دانند، کم کردن مصرف الکل بسیار مهم است اما برای بیماری کبد چرب، رژیم غذایی سالم و ورزش از همه چیز مهمتر است.”

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

افزودن دیدگاه