بعضی‌ مردم بو نمی‌دهند اما بازهم از خوشبوکننده استفاده می‌کنند!

0
1252

برای بعضی‌ها استفاده از خوشبو‌کننده مانند مسواک زدن و دست شستن یک کار ضروری روزانه است. اما برای آن‌ها که زیربغلشان بو نمی‌دهد این کار اصلا ضرورتی ندارد.

بر اساس یک تحقیق جدید، نزدیک به سه چهارم افراد اروپایی روزانه از خوشبوکننده استفاده می‌کنند.
یافته‌های این تحقیق که در مجله «تحقیقات درماتولوژی» منتشر شده، نشان می‌دهد تا چه اندازه عادت‌های روزانه ما بستگی به باورهای‌ما از یک وضعیت عادی دارد.

یان دی، متخصص ژنتیک از دانشگاه بریستول می‌گوید: «آنها پول خرج می‌کنند و پوست خود را در معرض موادی قرار می‌دهند که می‌تواند برایشان خطرناک باشد. آن‌ها فقط می‌خواهند شبیه دیگران رفتار کنند».

24-deodorant.w710.h473.2x

ژن‌های بدبو
چند سال پیش دانشمندان ژنی به نام ABCC11 کشف کردند که باعث بوی بد زیر بغل می‌شود. یان می گوید: «این ژن تعیین می‌کند که آیا زیربغل شما بو خواهد داد یا نه».
یان دی به مجله «لایو ساینس» گفت: «در حالیکه فقط ۲ درصد اروپاییان ژنی که باعث بوی زیربغل می‌شود را ندارند، اما بیشتر مردم شرق آسیا و تقریبا تمامی کره‌ای ها فاقد این ژن هستند!». هیچکس به درستی نمی‌داند چرا بعضی از جوامع بشری فاقد این ژن هستند و می‌تواند یک انتخاب تکاملی طی هزاران سال در این جوامع باشد.

dry-spray-vs-stick

عادتی غیرضروری
تحقیق دیگری که در بریتانیا بر روی عادت‌های روزانه ۶۴۹۵ زن و کودکانشان انجام شده تا نشان دهد آن‌ها به چه میزان در معرض مواد شیمیایی هستند. دانشمندان با یک آزمایش خون ساختار ژنتیکی این زنان را تعیین کرده‌اند و از آن‌ها در باره عادت‌های روزانه‌شان پرسیده‌اند.

۹۸ درصد زنان ژنی دارند که بوی زیربغل را باعث می‌شود. ۹۵ درصد آن‌ها هرروز از خوشبو کننده استفاده می‌کنند.
در این میان ۱۱۷ زن بو نمی‌دهند اما سه‌چهارم آن‌ها هر روز خوشبوکننده به خود می‌زنند. به گفته دی، این تحقیق نشان می‌دهد اکثریت زنان روزانه از کالاهایی استفاده می‌کنند که احتیاجی به آن ندارند.

گرچه این تحقیق در مورد مردان انجام نشده، اما نتایج آن قابل تعمیم به آنها نیز هست. دی می‌گوید احتمالا تمایل به مشابه دیگران بودن باعث می‌شود تا ما نیز عادت‌های روزانه خود را شبیه دیگران کنیم.

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

افزودن دیدگاه