راهکارهایی برای پیشگیری و درمان “قارچ های پوستی”

0
7898

به گزارش گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران پویا؛ معمولاً بیماری‌های قارچی در نواحی‌ای از بدن که رطوبت بالایی دارند رشد می‌کنند مثلاً در افرادی که خیلی چاق هستند، این بیماری شیوع بسیار بالایی دارد.

 

اگر لباس‌های تنگ و پلاستیکی بپوشید، عرق نمی‌تواند از روی سطح پوست تبخیر شود لذا پوست مرطوب می‌ماند و امکان ابتلا به قارچ پوستی زیاد می‌شود؛ اگر بعد از حمام اجازه نمی‌دهید موهای سرتان خشک شود و سریعاً از پوشش سر استفاده می‌کنید، مستعد قارچ پوست سر هستید.

علائم قارچ پوستی

این علائم بستگی به نوع عفونت قارچی و قسمت درگیر بدن دارد؛ قارچ پوستی می‌تواند باعث بروز بثورات پوستی قرمزرنگ، پوسته پوسته و خارش‌دار شود و به نظر می‌رسد که پوست خشک است.

 

برای مقابله با قارچ ناحیه تناسلی زنان باید حتماً بهداشت رعایت و از لباس‌زیر‌های تمیز و نخی استفاده شود؛ بهداشت زناشویی کاملاً رعایت شود.

قارچ پوست سر و مو

عفونت قارچی پوست سر می‌تواند منجر به ریزش مو شود؛ بثورات پوستی ناشی از قارچ ممکن است با علائم سایر مشکلات پوستی مانند پسوریازیس و اگزما اشتباه شود.

 

معمولاً عفونت قارچی در مردان کشاله ران به‌صورت ضایعات قرمز و متقارن، در دو طرف کشاله ران و التهاب در این قسمت از بدن خودنمایی می‌کند؛ این درد می‌تواند به‌سمت پایین شکم و بخش داخلی ران گسترش پیدا کند، در موارد حاد این ضایعات خیس و همراه با ترشح هستند و در موارد مزمن خشک و تیره‌تر و با پوسته‌های کمترند.

 

به‌نوشته احیای سلامت، رفتارهای پرخطر جنسی هم از یکی دیگر از عوامل است؛ عفونت قارچی در مردان معمولاً با خارش شدید همراه است و موجب التهاب پوستی رأس آلت مردانه همراه با درد و ترشحات غلیظ طی رابطه جنسی یا دفع ادرار می‌شود؛ به‌دلیل شباهت در علائم بالینی، ممکن است بیماری به‌اشتباه به‌عنوان یک عفونت باکتریایی تشخیص داده شود.

عفونت قارچی در ناخن

زرد یا سفید شدن ناخن، ضخیم شدن و خرد شدن و ریختن یا جدا شدن ناخن از پوست از علائم عفونت قارچی ناخن هستند؛ عفونت قارچی ناخن زمانی رخ می‌دهد که قارچ به ناخن دست یا پا و یا به پوست زیر ناخن حمله کند؛ عفونت قارچی ناخن پا در ورزشکاران شیوع بیشتری دارد.

 

عفونت قارچی ناخن معمولاً پس از درمان دوباره عود می‌کند؛ بهتر است برای پیشگیری از بروز این اتفاق موارد زیر را رعایت کنید:

 

-قبل از خواب پاهای خود را بشویید و به‌دقت خشک کنید.
-کفشهایی بپوشید که امکان تبادل هوا داشته و به رطوبت اجازه بدهند که از کفش خارج شود؛ بعد از در آوردن کفش از پایتان آنها را تا زمانی که خشک نشده‌اند دوباره نپوشید.
-جوراب نخی بپوشید و بعد از هر بار عرق کردن پا آنها را عوض کنید.
-لوازم شخصی مانند ناخن‌گیر، سوهان ناخن، جوراب و حوله خود را با دیگران به اشتراک نگذارید.
-در رختکن، حمام یا استخرها از دمپایی مناسب استفاده کنید.

در موارد زیر احتمال ابتلا به عفونت قارچی زیاد می‌شود:

-اگر به‌تازگی آنتی‌بیوتیک دریافت کرده‌اید
-اگر استروئید دریافت کرده‌اید
-اگر دیابت دارید
-اگر افزایش وزن دارید
-اگر قبلاً دچار عفونت قارچ پوستی بوده‌اید
-سیستم ایمنی ضعیفی دارید
-پوستتان مرطوب است
-اگر بدن خود را بعد از عرق کردن یا دوش گرفتن، خشک نمی‌کنید

پیشگیری از عفونتهای قارچی

-بعد از حمام کردن، پوستتان را خوب خشک کنید
-لباس‌های گشاد و نخی بپوشید
-جوراب‌های نخی بپوشید
-پاهایتان را بعد از شستن، به‌خوبی خشک کنید
-حوله، شانه و برس مخصوص به خود داشته باشید؛ هنگامی که عفونت قارچی از بین رفت، ملحفه و لباس‌هایتان را بشویید
-اگر فردی در خانواده‌تان مبتلا به عفونت قارچی پوست سر بود، بالش، کلاه، شانه و قیچی موی سر او را ضدعفونی کرده یا دور بیندازید
-در استخرهای شنا، دمپایی پلاستیکی بپوشید
-هر ۲ تا ۳ روز یک‌بار کفش‌های خود را عوض کنید (برای جلوگیری از عفونت قارچی پای ورزشکاران)
-در هنگام ورزش، لباس نخی بپوشید، زیرا عرق بدن را خشک می‌کند
-اگر به بیماری دیابت مبتلا هستید، مقدار قند خونتان را کنترل کنید

-همچنین می‌توانید سرکه سیب را به‌روی یک تکه پنبه بریزید و به‌آرامی به‌روی محل قارچ بمالید. این کار را ۳ تا ۴ بار در روز انجام دهید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

افزودن دیدگاه