درمان ترک پاشنه پا

0
1743

به نقل از «ایزی هلث اپشنز» نوشت: «میلیون‌ها نفر در سراسر جهان هر ساله از مشکل پاشنه‌های ترک خورده رنج می‌برند و این ترک‌های زشت تنها ظاهری بدی ندارند، بلکه می‌توانند به مشکلات سلامت جدی نیز منجر شوند.

 

در صورت عدم درمان، ترک‌های پاشنه پا می‌توانند به زخم‌هایی زشت تبدیل شوند و عفونت‌های باکتریایی و قارچی، احساس درد هنگام راه رفتن، سلولیت و موارد بیشتر را به همراه داشته باشند. اگر چه ترک پاشنه پا اغلب به واسطه خشکی پوست شکل می‌گیرد، عوامل خطرآفرین دیگر نیز می‌توانند خطر ابتلا به این شرایط را افزایش دهند که از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

دیابت

اگر به دیابت نوع ۲ مبتلا هستید، در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به ترک پاشنه پا قرار دارید زیرا سطوح قند خون غیر قابل کنترل می‌تواند به آسیب عصبی در پاها منجر شود که این شرایط به نام نوروپاتی محیطی شناخته می‌شود. آسیب عصبی در پاهای شما می‌تواند خطر خشکی پوست را افزایش دهد زیرا جریان خون تحت تاثیر قرار گرفته است.

 

پیری پوست

پوست ضخیم، خشک و پوسته‌پوسته با افزایش سن قابلیت کشسانی خود را از دست می‌دهد و از این رو با افزایش سن احتمال مواجهه با ترک‌خوردگی پاشنه‌های پا نیز افزایش می‌یابد.

 

چاقی

چاقی می‌تواند خطر ترک‌خوردگی پاشنه پاها را افزایش دهد، زیرا وزن اضافی بدن روی پاشنه فشار وارد کرده و موجب گسترش بالشتک پاشنه و در نهایت ترک خوردن پاشنه‌ها می‌شود.

 

 

 

کمبودها

کمبود ویتامین‌ها و مواد معدنی در رژیم غذایی شما می‌تواند اثر قابل توجهی روی سلامت پاشنه پاها داشته باشد.

 

آن چه در خانه می‌توانید برای بهره‌مندی از پاهایی نرم و زیبا انجام دهید

خوشبختانه درمان این ترک‌های زشت و دردناک می‌تواند آسان‌تر از آن چیزی باشد که تصور می‌کنید و حتی بدون مراجعه به پزشک نیز قادر به درمان آنها خواهید بود. عامل کلیدی اختصاص زمان برای پاهاست.

 

خیساندن و لایه‌برداری

پاهای خود را در ترکیب آب گرم و نصف فنجان نمک فرنگی اصل به مدت ۱۰ دقیقه قرار دهید. سپس پاها را از آب خارج کرده و لایه‌برداری با استفاده از یک سنگ پا را انجام دهید. بار دیگر به مدت ۱۰ دقیقه پاهای خود را در آب گرم قرار دهید. پس از انجام این کار از یک مرطوب کننده قوی روی پاهای خود استفاده کنید و با پوشیدن جوراب آنها را پوشش دهید. اجازه دهید مرطوب کننده طی یک شب به خوبی در پاها نفوذ کند.

 

استفاده از روغن‌ها

پاهای خود را صبح و شب با روغن‌های شفابخش چرب کنید تا رطوبت مورد نیاز آنها تامین شود. از جمله این روغن‌ها می‌توان به روغن زیتون، بادام و نارگیل اشاره کرد که همگی دیر زمانی است برای نرم کردن پوست مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 

استفاده از یک ضد باکتری طبیعی

شما می‌توانید پاهای خود را در ترکیب آب گرم و نصف فنجان عسل قرار دهید. عسل به واسطه خواص ضد باکتری خود شناخته شده است و می‌تواند از عفونی شدن ترک‌ها پیشگیری کند.

 

تامین آب مورد نیاز بدن

در طول روز مقدار زیادی آب بنوشید تا پوست هیدراته باقی بماند و از شکل‌گیری ترک‌های بیشتر پیشگیری شود.

 

اجتناب از کفش‌هایی با پاشنه باز

از کفش‌هایی که قسمت پاشنه پا را پوشش می‌دهند، استفاده کنید تا از گسترش بالشتک پاشنه پا و ترک‌خوردگی آن جلوگیری شود.

 

خنک ماندن

از حمام و دوش آب گرم پرهیز کنید زیرا گرما می‌تواند موجب از بین رفتن رطوبت پوست شود.

 

مصرف مکمل‌ها

افزودن برخی مکمل‌ها می‌تواند به بهبود شرایط پوست کمک کند که از آن جمله می‌توان به امگا-۳ (حداقل ۱,۰۰۰ میلی‌گرم در روز)، ویتامین E (۱۵ میلی‌گرم در روز همراه با غذا) و روی (۱۵ تا ۳۰ میلی‌گرم در روز) اشاره کرد. پیش از استفاده از مکمل‌ها بهتر است با پزشک خود مشورت کنید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

افزودن دیدگاه