یک نوع انگل «یکی از دلایل افزایش آمار تصادفات در ایران است»

0
1046

یک مقام ارشد تحقیقاتی در ایران می‌گوید «به طور میانگین ۳۰ تا ۴۰ درصد جمعیت ایران حداقل یک بار به انگل توکسوپلاسما مبتلا شده‌اند» و پیامدهای ابتلا به این انگل «آمار تصادفات رانندگی در ایران را افزایش می‌دهد». دکتر بهادر حاجی‌محمدی، رئیس مرکز تحقیقات سلامت و ایمنی غذای یزد، به خبرگزاری ایسنا گفته است انگل «توکسوپلاسما گوندی» یکی از شایع‌ترین آلودگی‌های انگلی در ایران است و خطر آن در رانندگان بالای ۴۰ سال بیشتر از بقیه است.

 

«توکسوپلاسما گوندی» یک انگل تک‌یاخته‌ای‌ست که می‌تواند انسان و بسیاری از پستانداران را مبتلا به بیماری «توکسوپلاسموز» کند. رشد زیاد انگل در بدن و عدم توانایی سیستم ایمنی در برابر آن، در افرادی که مبتلا به بیماری‌های سیستم ایمنی هستند، می‌تواند به علائم عصبی شدید یا تشنج یا مرگ بیانجامد.

 

اما علائم حاد بیماری در بسیاری از افراد پس از مدتی فروکش کرده و افراد بهبود پیدا می‌کنند. با این حال بیماری در برخی افراد ادامه پیدا می‌کند و می‌تواند به ایجاد کیست‌های انگلی در مغز و عضلات فرد بیانجامد. آن‌طور که بهادر حاجی‌محمدی توضیح داده این کیست‌ها می‌توانند به افزایش تولید «دوپامین» بیانجامند. دوپامین، یک نوع پیام‌رسان عصبی‌ست و نقش مهمی در ایجاد احساس لذت و سرخوشی دارد. این پیام‌رسان عصبی در عین حال در کنترل دستگاه حرکتی نیز نقش دارد.

 

دکتر حاجی‌محمدی می‌گوید «افزایش میزان تولید دوپامین، تغییراتی در رفتار و روحیه فرد ایجاد می‌کند به گونه‌ای که حضور این کیست در مغز سبب می‌شود راننده در مواجهه با موانع حین رانندگی، کندتر از حد معمول واکنش نشان دهد و قادر به توقف به موقع خودرو نباشد که این امر در نهایت منجر به بروز تصادف می‌شود».

 

رئیس مرکز تحقیقات سلامت و ایمنی غذای یزد می‌گوید مهمترین روش انتقال انگل مصرف میوه و سبزیجات شسته‌نشده، کباب و استیک نیم‌پخته یا خونی و جگر آبدار و نپخته و یا از طریق گربه‌ است. او در عین حال می‌گوید «هنگام تعویض خاک جعبه فضولات گربه‌های خانگی حتما باید از دستکش استفاده شود».

 

نتایج تحقیقاتی موجود در «انیستیتو ملی بهداشت» در آمریکا نشان می‌دهد «توکسوپلاسما گوندی»، انگلی بسیار شایع در کشورهای در حال توسعه است و جمعیتی بین ۳۰ تا ۶۰ درصد مردم جهان به آن آلوده شده و یا این انگل به‌طور مداوم در بدن آن‌ها وجود دارد.

 

دکتر بهادر حاج‌محمدی به گزارش‌هایی اشاره کرده که بر پایه آن‌ها نرخ آلودگی به توکسوپلاسما در اصفهان ۴۳ درصد، در اردبیل ۱۸ درصد در استان گیلان ۶۶ درصد و در زاهدان ۲۲ درصد است. به گفته این پژوهشگر «آلودگی در مناطق مرطوب کشور نظیر گیلان بیشتر از مناطق خشک مانند زاهدان است».

 

بنا بر تحقیقات منتشرشده در ژورنال زیست‌شناسی تجربی، این احتمال وجود دارد که در افراد مبتلا به انگل شکلی از تغییرات رفتاری بروز کند. پیامدهای ابتلا به این انگل ممکن است به اختلالات عصبی بیانجامد. تحقیقاتی توسط گروهی از متخصصان در کتابخانه «انیستیتو ملی بهداشت» نشان می‌دهد بیماری «توکسوپلاسموز» در افراد مبتلا حدود ۲.۶ بار خطر افزایش تصادفات را بالا می‌برد. پژوهش‌ مشابهی نیز در کشور ترکیه انجام شده‌است. این انگل با نمونه خون قابل تشخیص است و طی سه تا چهار هفته قابل درمان است.

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

افزودن دیدگاه