عینک آفتابی، انتخابی برای سلامت و زیبایی

0
2143

برخی افراد به ظاهر عینک آفتابی خود اهمیت نمی‌دهند و دلیل استفاده آن‌ها از عینک آفتابی این‌ است که تمایل دارند از چشمان خود را در برابر اشعه UV محافظت نمایند.

وظیفه عینک های آفتابی جذب این اشعه مضر و محافظت از چشمان شماست که هر چقدر عدسی عینک مقدار بالا تری اشعه را جذب کند با کیفیت تر است.

مقدار قابل قبول برای یک عینک، یو وی بالای ۹۵درصد است و کمتر از آن برای یک عینک آفتابی قابل قبول نیست. پس بر اساس علامت و عددی که بر روی عینک زده می‌شود باید عینک آفتابی در یک عدد ایده ال ۹۸ درصد از اشعه یو وی بی را جذب کنید. این عدد را معمولا بر روی فریم و یا قاب یا لیبل عینک پیدا می‌کنید.

دسته دوم برایشان ظاهر و کیفیت کاربردی عینک مهم است و به راهنمای جامع برای خرید عینک نیاز دارند تا به هر دو هدف خود برسند.

ما به آن‌دسته از افرادی که هم به سلامتی و هم به ظاهر عینک خود اهمیت می‌دهند پیشنهاد می‌کنیم که عینکی را انتخاب کنند که شیشه آن استاندارد باشد و قابلیت جلوگیری از آسیب احتمالی اشعه UV را نیز داشته باشد.

 

از بین انواع مدل های متفاوت عینک آفتابی کدامیک مناسب فرم صورت شما است؟

 

اگر صورت گرد دارید بهتر است که از عینک‌های مستطیلی یا چند ضلعی استفاده کنید. هرگز عینک آفتابی گرد نزنیدمگر این که بخواهید شبیه ایموجی‌های تلگرام شوید😎

 

اگر صورت بیضی شکل دارید باید به شما بگوییم که برای انتخاب هر نوع عینک دلخواه خوش شانس هستید چون فرم صورت شما با تقریبا تمامی انواع عینک‌های آفتابی متناسب است.

 

اگرصورت مربعی شکل دارید دنبال عینک‌هایی بگردید که از لحاظ طولی، با طول صورت شما متناسب باشد و خطوط صافی داشته باشد. منظور این است اشکال چند ضلعی که زاویه‌های تند دارند مناسب صورت شما نیستند.

 

برای صورت‌های مستطیل شکل هم نکاتی که در مورد صورت‌های مربعی گفتیم صادق است. طول عینک با طول صورت شما باید متناسب باشد. از انتخاب فریم‌های کوچک یا فریم‌هایی با اشکال چند ضلعی خودداری کنید.

 


اگر صورت شما قلب مانند است، عینک‌های مربعی به صورت شما بعد میدهند. از خرید عینک‌هایی که از سایز صورت شما بزرگتر باشد خودداری کنید. عینک‌های بدون فریم یا با فریم نازک هم به صورت شما می‌آید.

 

 

به صورت الماس شکل، هر مدل عینکی می‌آید، تنها برای انتخاب سایز عینک دقت کنید که متناسب با ابعاد سایز صورت شخص باشد. فریم‌هایی که طول بیشتری از استخوان‌های صورت داشته باشند، مناسب شما نیست

 

اگر صورت مثلثی دارید فریم‌هایی که در قسمت بالا کمی پهن تر از قسمت پایینی عینک باشند برای شما مناسب هستند، همین‌طور فریم‌های مستطیلی

 

رنگ عینک و اندازه ‌آن؟

قاب‌ عینک آفتابی باید بزرگ بوده و تمام کره‌ چشم را بپوشاند. دسته‌های عینک نیز باید پهن باشند تا از ورود اشعه به چشم جلوگیری کنند.

نوع رنگ عینک ‌آفتابی نیز بسته به نوع کاربرد آن تعیین می‌شود. عینک ‌آفتابی معمولی با عینک ‌آفتابی کوهنوردی قطعا متفاوت است، اما در حالت کلی بهترین رنگ عینک‌های آفتابی خاکستری (دودی) و پس از آن قهوه‌ای است.

 

چه ‌طور تشخیص دهیم عینک استاندارد است؟

یک عینک آفتابی استاندارد عینکی است که وقتی آن را در مقابل یک صفحه طرح دار تکان می‌دهیم، نباید صفحه موج دار و تار و کج و معوج دیده شود.

می‌توان از عینک‌های فتوکرومیک در تشخیص مناسب‌ بودن عینک‌ آفتابی در جذب اشعه نورخورشید استفاده کرد، به طوری که عینک ‌آفتابی را روی یک عینک ‌فتوکرومیک قرار داده و آن را مقابل نور خورشید می‌گیریم.

چنانچه عینک ‌فتوکرومیک تغییر رنگ ندهد عینک ‌آفتابی جاذب خوب اشعه است و در صورت تیره‌ شدن رنگ عینک‌ فتوکرومیک، عینک ‌آفتابی استاندارد لازم را برای جذب اشعه ‌ماوراءبنفش ندارد. توصیه می‌شود افراد تا حد امکان از عینک‌های استاندارد استفاده کنند.

این هم یک راهنمای ویژه انتخاب عینک متناسب با چهره

البته که نحوه نگهداری عینک در طول عمر و ماندگاری آن تاثیر دارد. به نحوه صحیح تمیز کردن عینک(باید با یک دستمال لطیف به صورت دایره‌ای روی عینک را تمیز کنید) برای جلوگیری از خدشه دار شدن شیشه عینک، اهمیت دهید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

افزودن دیدگاه