اگر کودکتان چاق است، والدین چه کمکی می‌توانند بکنند؟

0
1242

همیشه گفتن این موضوع که فرزند شما چاق است، کار آسانی نیست. به خصوص این که حتی افراد لاغرتر در مقایسه با ده سال پیش سنگین وزن‌تر هستند.

 

به گفته مری رودلف ، متخصص اطفال که به دولت در زمینه مسائل مربوط به چاقی مشاوره می‌دهد، بسیاری از والدین نمی‌دانند که “دنده‌های یک بچه ده ساله سالم باید به وضوح قابل دیدن باشد. در حالی که خیلی از والدین براین باورند که چنین کودکی کمبود وزن دارد.”

چگونه می‌توان دریافت که کودک شما چاق است؟

به گفته مقامات وزارت بهداشت بریتانیا، درست‌ترین راه این است که شاخص توده بدنی (بی ام آی) کودک را بررسی کنید تا ببینید آیا وزن او با توجه به قدش در محدوده سالم قرار دارد یا خیر.

در انگلستان براساس برنامه دولت، شاخص توده بدنی تمام کودکان در سن ۴ تا ۵ سالگی و همچنین ۱۰ و ۱۱ سالگی سنجیده می‌شود. پس از بررسی این مسئله نامه‌هایی به والدین در مورد نتیجه آن فرستاده می‌شود. به طورکلی، هر چه شاخص توده بدنی بالاتر باشد، خطر بروز مشکلات پزشکی بیشتر است.

اگر کودکتان چاق است، شما چه کمکی می‌توانید بکنید؟

برای ترغیب کودکتان به خوردن مواد غذایی سالم و فعال بودن این است که خودتان هم همین کار را انجام دهید. کودکان از شما یاد می‌گیرند. کارشناسان معتقدند یکی از راه‌های بسیار موثربرای ترغیب کودکتان به خوردن مواد غذایی سالم و فعال بودن این است که خودتان هم همین کار را انجام دهید. کودکان از شما یاد می‌گیرند.

 

در این تحقیقات به عمل آمده همچنین گفته شده است که سازمان خدمات درمانی بریتانیا در سال ۲۰۰۹ به این نتیجه رسید که خطر اینکه دختری در ۸ سالگی چاق شود، ده برابر بیشتر می‌شود اگر که مادر او چاق باشد. خطر چاقی برای یک پسر در ۸ سالگی در صورتی که پدرش چاق باشد، شش برابر است.

 

به گفته سازمان خدمات درمانی بریتانیا، هرگونه تغییری در رژیم و شیوه زندگی کودک در صورتی که این تغییرات، کل خانواده را شامل شود، پذیرفتنی‌تر است. این سازمان به مواردی از قبیل غذاخوردن همه اعضا خانواده بر سر میز، منع خوردن نوشیدنی‌های شیرین، طبخ غذا در خانه و یا سفارش غذاهای سالم‌تر از رستوران‌ها اشاره می‌کند.

تشویق به ورزش

توصیه می‌شود که کودکان روزانه یک ساعت ورزش کنند، اما این زمان ورزش را می‌توان به چندین زمان ده تا پنج دقیقه در طول روز تقسیم کرد. نیازی نیست که کودکان چاق بیشتر از کودکان لاغر ورزش کنند. به این دلیل که اضافه وزن آن‌ها به معنای آن است که این کودکان طبیعتا برای فعالیت‌هایی مشابه کالری بیشتری می‌سوزانند.

 

پیاده‌روی به جای استفاده از اتومبیل، و یا دوچرخه سواری در مسیر‌‌های کوتاه راه ساده‌ای است که کل خانواده می‌توانند در آن مشارکت داشته باشند.

سالم غذا خوردن

کودکان همانند بزرگسالان باید روزانه پنج وعده و یا بیشتر میوه و سبزیجات استفاده کنند. به گفته کارشناسان، آب میوه‌هایی که هیچگونه شیرینی به آنها اضافه نشده، سبزیجات، و اسموتی‌ها را باید به عنوان یک وعده از این پنج وعده در نظر گرفت، به این دلیل که درصد شکر موجود در آن‌ها بالا است.

 

کارشناسان مجموعه‌ای از آن‌ها را بیشتر از ۱۵۰ میلی‌لیتر که معادل یک لیوان کوچک است، توصیه می‌کنند.این توصیه به این دلیل است که میوه له شده و یا میوه‌هایی که آب آن‌ها گرفته می‌شود، مقادیری شکر طبیعی آزاد می‌کنند که خطر پوسیدگی دندان را برای کودکان به همراه دارد. بنابراین بهترین روش این است که کودکان آب میوه و یا اسموتی را به هنگام غذا استفاده کرده و بنوشند.

محدودیت شکر

به گفته سازمان خدمات درمانی بریتانیا، بسیاری از کودکان نیمی از شکر را از نوشیدنی شیرین و اسنک‌های غیرسالم بدست می‌آورند.

به عنوان مثال یک قوطی نوشابه گازدار حاوی معادل ۹ حبه قند است.

حداکثر میزان شکری که کودکان روزانه باید استفاده کنند:

۶-۴ ساله – ۵ حبه قند یا ۱۹ گرم
۱۰-۷ ساله- ۶ حبه قند یا ۲۴ گرم
بالای این سن- ۷-۱۱ حبه قند یا ۳۰ گرم

وعده‌های‌غذایی کودکانه

کارشناسان توصیه می‌کنند که کودکان نباید بیشتر از دو ساعت در روز تلویزیون تماشا کنند. راهنمای غذایی رسمی زیادی در این مورد که کودکان به چقدر غذا نیاز دارند، وجود ندارد.

 

اما کارشناسان توصیه می‌کنند بشقاب‌هایی که مخصوص بزرگسالان است را نباید برای غذا دادن به کودکان استفاده کرد؛ به این دلیل که آن‌ها را تشویق به زیاد خوردن می‌کند. در عین حال در هر وعده غذایی ابتدا مقدار کمی غذا به کودک بدهید به این ترتیب به کودک این فرصت را می‌دهید تا در صورتی که هنوز احساس گرسنگی می‌کند از شمار درخواست غذا بکند.

 

همچنین توصیه شده که کودکان را تشویق کنید که آهسته غذا بخورند و آن‌ها را برای این که تمام غذا موجود در بشقاب را بخورند تحت فشار قرار ندهید. این همچنین کمک می‌کند تا زمان غذا خوردن را تنظیم کنید.

خواب بیشتر

خواب برای کودکان بسیار مهم است. همانطور که دیده شده کودکانی که به اندازه توصیه شده نمی‌خوابند احتمال بیشتری دارد که چاق باشند. پژوهشگران دریافتند کودکانی که در سال‌های اولیه زندگی خود خواب کمتری دارند بیشتر در معرض این خطر قرار دارند که در ۷ سالگی شاخص توده بدنی آن‌ها بیشتر باشد.

 

با استفاده از ام آر آی، تاثیر میزان خواب ناکافی بر نواحی از مغز که مسئول تصمیم گیری‌های پیچیده ،پاسخ ما و دلیل گرایش ما به استفاده از غذاهای ناسالم است، نشان داده شده است.

استفاده کمتر از تکنولوژی

هر چند که به داشتن خواب کافی در شب توصیه شده است، اما نشستن و دراز کشیدن خیلی زیاد در طول روز احتمالا باعث اضافه وزن در کودکان می‌شود. کارشناسان توصیه می‌کنند که کودکان نباید بیشتر از دو ساعت در روز تلویزیون تماشا کنند.
و از والدین خواسته شده تا وسایلی همانند موبایل را از کنار تختخواب کودکان در شب دور کنند.

 

خواب برای کودکان بسیار مهم است. همانطور که دیده شده کودکانی که به اندازه توصیه شده نمی‌خوابند احتمال بیشتری دارد که چاق باشند.

صحبت کردن و گوش دادن

ایزلینگ پیجوت، متخصص تغذیه کودکان، می گوید بسیار مهم است که با کودکانتان از سنین پایین صریح و درست درباره غذا به عنوان یک چیز مثبت صحبت کنید. به گفته این متخصص “بحث درباره لذت بردن از غذا، باعث می‌شود که کودک تمرکز را از شکل ظاهری بدن به سلامت معطوف کند.”

 

این متخصص تغذیه کودکان معتقد است: “به هنگام صحبت کردن با کودکان از الفاظی همانند چاق و زشت استفاده نکنید. از نخوردن و یا کم خوردن غذاهای مشخص صحبت نکنید، چرا که این باعث می‌شود کودکان بیشتر همان غذاها را بخواهند.”

 

این متخصص تاکید می‌کند که با نوجوان‌ها باید با دقت بیشتر در این باره صحبت کرد؛ “آن‌ها را مورد حمله قرار ندهید و با آن‌ها درباره عواقب طولانی مدت بر سلامتی‌شان صحبت نکنید ، به این دلیل که آن‌ها اهمیتی به این مسئله نمی‌دهند. ”

 

به گفته این متخصص تمرکزتان بر روی این مسئله باشد که چگونه آن‌ها در این لحظه فکر می‌کنند. و به آن‌ها کمک کنید تا اعتماد به نقس مثبت بیشتری پیدا کنند. نوجوانان چاق رفتا‌‌رهای غذایی ناسالمی دارند. اغلب محدودیت‌هایی را در غذاهایی که می‌خورند ایجاد می‌کنند و گاهی هم بیش از حد می‌خورند.

 

ایزلینگ پیجوت معتقد است افزایش اعتماد به نفس نوجوانان باعث می‌شود که آن‌ها عادات غذا خوردن با ثباتی پیدا کنند.
” به آن‌ها اطمینان بدهید و به آن‌ها یادآوری کنید که هر فردی شکل و سایز متفاوتی دارد و مسئله حفظ عادات سالم است. “

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

افزودن دیدگاه