با مصرف روغن زیتون از امراض قلبی و سرطان جلوگیری کنید

0
937

نام علمی: Olea europaea

زیتون درختچه‌ای است به ارتفاع تقریبا سه متر،‌ ولی هنگامی که در شرایط مساعد پرورش می‌یابد ارتفاع آن حدود ۱۲ متر و قطر تنه‌اش به ۳ متر می‌رسد. چوب درخت زیتون بسیار سخت و مقاوم است. رنگ آن زرد است که خطوطی قهوه‌ای رنگ در آن وجود دارد. از چوب زیتون برای تهیه اشیاء چوبی ظریف استفاده می‌شود.

 

برگهای آن سبز رنگ، بیضوی و دراز و به وضع متقابل یکدیگر بر روی ساقه قرار گرفته‌اند. منشاء درخت زیتون احتمالا منطقه مدیترانه بوده و از آنجا به نقاط دیگر دنیا راه یافته است. زیتون معمولا در اوائل تابستان شروع به گل دادن می‌کند و میوه آن کم‌کم ظاهر می‌شود. در اواخر تابستان میوه آن به ثمر می‌رسد.

 

در این هنگام زیتون سبز است و به تدریج تبدیل به بنفش و قهوه‌ای و سپس سیاه می‌شود،‌ به طوری که در اواخر پائیز که موقع برداشت میوه است. رنگ آن به کلی تیره است.

ترکیبات شیمیایی

زیتون رسیده در حدود ۳۰ درصد روغن دارد. این روغن مخلوطی از اولیئک اسید، لینولئیک اسید و پالمیتیک اسید می‌باشد. روغن زیتون مایعی است زلال به رنگ زرد روشن مایل به سبز یا زرد طلایی برای استخراج روغن زیتون میوه‌ها را له کرده و در داخل کیسه‌ای می‌ریزند و سپس کیسه را تحت فشار قرار داده تا روغن آن خارج شود.

 

البته از باقیمانده تفاله زیتون که روغن آن گرفته شده تحت اثر آب جوش و فشار روغن زیتون معمولی را استخراج می‌کنند که ارزش روغن فشار اول را ندارد. زیتون دارای سدیم ، ویتامین A و E و آهن می‌باشد.

خواص داروئی زیتون و طریقه ی مصرف

زیتون رسیده از نظر طب قدیم ایران گرم و قابض است و میوه ی نارس زیتون سرد و خشک است و روغن آن گرم و خشک است. برگ درخت زیتون نیز گرم و خشک می‌باشد.

 

۱. دم کرده ی برگ زیتون داروی خوبی برای پائین آوردن فشار خون می‌باشد. بدین منظور باید ۲۰ عدد برگ زیتون را داخل ۳۰۰ گرم آب ریخته و آن را به مدت ۱۵ دقیقه بجوشانید. سپس کمی قند به آن اضافه کرده و به مقدار یک فنجان دوبار در روز از آن بنوشید. بعد از دو هفته باید به مدت ۸ روز نوشیدن این دم کرده را قطع کنید و سپس ادامه دهید.

۲. روغن زیتون نرم کننده و صفرا بر است.

۳. روغن زیتون دفع کننده ی سنگ کیسه صفرا است، برای این منظور باید آن را با آبلیمو مصرف کرد.

۴. روغن زیتون کرم‌کش است.

۵. روغن زیتون برای رفع سرفه‌های خشک مفید است.

۶. برای رفع خارش گزیدگی حشرات، روغن زیتون را به محل گزیدگی بمالید.

۷. بدن بچه‌هایی را که مبتلا به نرمی استخوان و کم خونی هستند با روغن زیتون ماساژ دهید، اثر مفیدی دارد.

۸. برای رفع عفونت لثه، روغن زیتون را بر روی لثه بمالید.

۹. برای برطرف کردن خراش و ترک پوست، گلیسیرین و روغن زیتون را به مقدار مساوی با هم مخلوط کرده و روی پوست بمالید.

۱۰. دم کرده ی برگ درخت زیتون تب‌بر است.

۱۱. جوشانده ی برگ درخت زیتون برطرف کننده ی نقرس و روماتیسم است.

۱۲. برای سرباز کردن جوشها و کورکها زیتون را له کرده و روی جوش یا کورک بمالید.

۱۳. دم کرده و جوشانده ی پوست درخت زیتون تب‌بر و درمان کننده ی مالاریا است.

۱۴. پماد میوه ی نارس زیتون برای سوختگی مفید است.

۱۵. جویدن برگ زیتون برای از بین بردن زخمهای دهان مفید است.

۱۶. برای رفع سستی و تقویت نیروی جنسی باید ۸۰ گرم روغن زیتون را با ۱۴ گرم کندر و ۱۶ گرم سیاه دانه مخلوط کرده و به مدت سه روز از آن بخورید.

۱۷. مصرف روغن زیتون از امراض قلبی و سرطان جلوگیری می‌کند.

۱۸. روغن زیتون بهترین روغن برای پخت و پز می‌باشد زیرا در اثر حرارت خراب نمی‌شود.

مضرات:  هیچ ضرری ندارد

روغن آن برای هیچ کس مضر نیست و همه ی افراد می‌توانند از آن استفاده کنند. فقط میوه ی تازه و یاقوتی آن معده را ضعیف می‌کند و ممکن است باعث استفراغ شود

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

افزودن دیدگاه