تاثیر مصرف آجیل بر افزایش قدرت باروری مردان

0
1181

محققان دانشگاه روویرا ویرگیل اسپانیا دریافتند رژیم غذایی سرشار از مغزیجات و آجیل می‌تواند تعداد اسپرم‌ها را تا ۲۰ درصد، قدرت حیات اسپرم را تا ۵ درصد، تحرک‌شان را تا ۶ درصد و مرفولوژی‌شان را تا یک درصد افزایش می‌دهد.

 

مصرف مغزیجات و آجیل همچنین موجب کاهش قابل توجه میزان تجزیه DNA اسپرم می‌شود؛ مشخصه‌ای که ارتباط نزدیکی با ناباروری مردان دارد.

 

«آلبرتا سالاس هیوتوس»، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می‌گوید: «آلودگی هوا، سیگارکشیدن، و سبک رژیم غذایی غربی منجر به کاهش تعداد و کیفیت اسپرم مردان می‌شود.»

 

وی در ادامه می‌افزاید: «این مطالعه از نقش سودمند مصرف مداوم مغزیجات آجیلی بر کیفیت اسپرم مردان و نیاز به پژوهش‌های بیشتر در مورد توصیه‌های رژیم غذایی خاص مردان حمایت می‌کند.»

 

مغزیجات آجیلی مواد غذایی سرشار از بسیاری از آنتی اکسیدان‌ها (ویتامین C و E، سلنیوم و زینک)، امگا۳، و فولات و سایر مواد فیتوشیمیایی است.

 

سالاس هیوتوس عنوان می‌کند مردانی که قصد پدرشدن دارند باید مغزیجات آجیلی را به رژیم غذایی‌شان بیفزایند.

 

در این مطالعه، تیم تحقیق ۱۱۹ مرد جوان سالم ۱۸ تا ۳۵ سال را مورد بررسی قرار دادند. به شرکت کنندگان به مدت ۱۴ هفته به طورتصادفی رژیم غذایی عادی به سبک غربی فاقد مغزیجات آجیلی یا همراه با ۶۰گرم در روز مخلوط بادام، فندق و گردو داده شد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

افزودن دیدگاه