همه چیز درباره دارو های ژنریک

0
1346

هنگامی که یک داروی جدید کشف می شود، امتیاز آن به ثبت می رسد و یک نام تجارتی به آن داده می شود. به عنوان مثال مورتین (Mortin) نام تجارتی شرکت آپ جان (Upjohn) برای ایبوپروفن (نام ژنریک داروی مسکن و ضدالتهاب معروف) است. این امتیاز به مدت ۱۷ سال حق انحصاری تولید و نیز اختیار تعیین قیمت دارو را بر مبنای کشش بازار و واکنش عمومی برای شرکت قائل می شود.

زمانی که مدت این امتیاز سپری شد (مانند مورد مورتین)، شرکتهای دیگر می توانند همان دارو را تحت نام ژنریک یا در صورت تمایل یک نام تجارتی دیگر مثل آدویل (Advil) تولید کنند. تولیدکننده داروهای ژنریک باید از همان معیارهای اداره غذا و دارو (FDA) که صاحب امتیاز اولیه ملزم به رعایت آن بود، تبعیت کند، گرچه آزمایش های پرهزینه و طولانی در زمینه تأثیر دارو روی بیماران لازم به تکرار نیست. در اغلب موارد داروها از لحاظ شیمیایی یکسان هستند، و نیز قابلیت بهره گیری زیستی (bioavailability) از داروها نیز اکثر اوقات یکسان (و گاهی بهتر) است.

قابلیت بهره گیری زیستی معیار اندازه گیری جزء فعال دارو است که عملاً توسط بدن جذب میشود و به آن شکل قادر به انجام عملکرد دارویی مورد نظر است. این نکته اهمیت دارد، زیرا مثلاً برخی فراورده های کلسیم که جهت درمان یا پیشگیری از پوکی استخوان ساخته می شوند (مثل کلسیم های ساخت Oyster shells) به علت شکل فیزیکی و شیمیایی شان تنها به طور نسبی جذب می شوند. با این همه تفاوت جزئی بین محصول یک تولیدکننده با تولیدکننده دیگر ممکن است در صورت مصرف درازمدت دارو برای ایجاد تمایز کافی باشد.

بنابراین باید از داروساز خود بخواهید که همواره نسخه شما را با همان نام ژنریک بپیچد. در برخی موارد جایگزین کردن داروهای ژنریک به جای داروهای تجارتی بدون نظارت پزشک عاقلانه نیست. اکثر این موارد مربوط به داروهایی است که مقدار درمانی آن (مقدار مورد نیاز دارو جهت تأثیر روی عارضه موجود) به مقدار سمی آن (مقداری از دارو که مصرف آن باعث ایجاد عوارض جانبی نامطلوب می شود) خیلی نزدیک است. برخی از داروها که این نکته در موردشان مصداق دارد عبارتند از:

داروهایی که برای جلوگیری از لخته شدن خون مصرف می شوند (مثل وارفارین)، داروهایی که در صرع از تشنج جلوگیری می کنند (مثل فنی توئین یا دیلانتین)، داروهایی که در آسم باعث تسهیل در تنفس می شوند (مثل تئوفیلین)، داروهای هورمونی گوناگون (مثل داروهای تیروئید) و داروهای کورتون دار موضعی که برای بیماریهای پوستی مختلف به کار می روند. در صورت مصرف هر یک از این داروها قبل از درخواست از داروساز جهت جایگزینی با پزشک خود تماس بگیرید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

افزودن دیدگاه