چه مقدار نوشیدن شیر مفید است؟

0
972

گروهی از پژوهشگران آلمانی به کسانی که می‌گویند شیر گاو برای گوساله است نه برای انسان، توصیه می‌کنند از این منبع غذایی پرارزش صرف‌نظر نکنند. البته نوشیدن بیش از حد شیر بی‌ضرر نیست.

 

شیر گاو دارای مجموعه‌ای از ویتامین‌ها و پروتئین‌های ارزشمند است. این منبع غذایی در مقایسه با نوشیدنی‌های گازدار کالری بیشتری دارد و از نظر متخصصان تغذیه در واقع نوشیدنی نیست و یک میان وعده غذایی کامل به شمار می‌رود.

 

گروهی از متخصصان تغذیه می‌گویند شیر گاوه مناسب طبیعت انسان نیست و در واقع نوشیدنی مناسب رشد گوساله است. در مقابل گروه دیگری از متخصصان تغذیه با اشاره به اینکه غلات، مغز دانه‌ها، سیب یا گوجه‌فرنگی هم از روز نخست بخشی از خوراک انسان‌ها‌ نبودند و در طول تکامل رفته‌رفته به برنامه غذایی انسان‌ها افزوده شدند، پرهیز از مصرف شیر را اشتباه می‌دانند.

 

شیر به دلیل آنکه حاوی کلسیم بالایی است تأثیر مثبتی بر تراکم استخوان دارد و نوشیدن آن در سال‌های کودکی و نوجوانی نقش مهمی در رشد و حفظ سلامت استخوان‌ها در سال‌های بعد زندگی بازی می‌کند.

 

پژوهشگران آلمانی می‌‌گویند کودکان و نوجوانانی که در روز ۲۴۵ میلی‌لیتر شیر (یک لیوان متوسط) می‌نوشند در سال ۴/ ۰ سانتی‌‌متر بیشتر رشد می‌کنند. نتیجه برخی از پژوهش‌ها بر روی شیر حاکی از آن است که مصرف شیرگاو از بروز برخی از انواع بیماری سرطان جلوگیری می‌کند.

 

به عنوان مثال افرادی که به طور مرتب شیر می‌نوشند کمتر به سرطان روده بزرگ مبتلا می‌شوند. در مقابل مردانی که زیاد شیر می‌نوشند بیشتر به سرطان پروستات مبتلا می‌شوند. به همین دلیل متخصصان تغذیه توصیه می‌کنند حتما شیر بنوشید اما در نوشیدن آن زیاده‌روی نکنید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

افزودن دیدگاه