کدام خوراکی‌ها ما را شاد می‌کند؟

0
909

بخور و بخند

خوراکی‌ها تاثیر عجیب و غریبی در شادی و شادمانی دارند. گاهی یک بستنی خوشمزه خوشحالی‌ای می‌سازد که انواع و اقسام قرص‌های ضدافسردگی این تاثیر را ندارند یا خوردن یک غذای خوشمزه، رضایت خاطری می‌آورد که می‌تواند برای چند ساعتی آرامش و شادی همراه داشته باشد. تاثیر این خوراکی‌ها، با زنده‌شدن خاطرات خوشی که دارند دقیقا از حافظه ما می‌آید یا از یک‌جای دیگر که ذائقه می‌نامند.

 

وقتی یک خوراکی موردعلاقه‌مان را می‌خوریم، شادی و رضایت سراغمان می‌آید، اما براساس آخرین تحقیقات پزشکان، خوراکی‌هایی که با تاثیرات شیمیایی در بدن، هورمون‌های شادی را ترشح می‌کنند، هیچ ربطی به دایره علاقه و ذائقه ما ندارند. این خوراکی‌ها، خوراکی‌های ساده‌ای هستند که به شما معرفی می‌شود.

نارگیل

درست است که تمام خوراکی‌های چاق‌کننده مثل شیرینی، بستنی و شکلات با نارگیل طعم بهتری دارند، اما این میوه خوشمزه، یکی از شادکننده‌ترین خوراکی‌هاست. نارگیل زنجیره‌ای از تری‌گلیسیرید دارد که عملکرد مغز را بهتر می‌کند و شادمانی می‌سازد. اگر نگران چاقی و بالا رفتن چربی و قند نیستید، هفته‌ای یک‌بار مخلوط شیر و بستنی و نارگیل را امتحان کنید و لذت ببرید.

تخم‌مرغ

روزهایی که صبحانه نیمرو می‌خورید یا تخم‌مرغ عسلی یا آب‌پز شده، حال بهتری دارید زیرا تخم‌مرغ منبع غنی از روی، ویتامین B، امگا ۳، اسیدهای چرب و پروتئین است؛ موادی که بدن را سالم نگه می‌دارند و به فعالیت‌های ارگان‌های مختلف کمک می‌کنند.

 

وقتی نیازهای بدن تامین و هورمون‌ها به اندازه کافی ترشح شوند، باعث شادی و رضایت به زندگی می‌‌شود. باور نمی‌کنید؟ نگاهی بیندازید به تحقیقات پزشکان آلمانی که متوجه شدند، اکثر انسان‌های چاق و افسرده، هیچ‌وقت برای صبحانه، تخم‌مرغ را امتحان نکرده‌اند.

گوجه‌ فرنگی

همه گوجه‌فرنگی‌ها یک ماده شناخته‌شده به نام لیکوپن دارند. لیکوپن یک آنتی‌اکسیدان است که مانع التهاب مغز می‌شود و به طور کلی از آن محافظت می‌کند. خوردن گوجه‌فرنگی با روغن زیتون، بهترین پیشنهاد برای جذب لیکوپن و شاد شدن است.

عسل

پزشکان و کارشناسان تغذیه، همیشه توصیه می‌کنند به جای شکر از عسل استفاده کنید. عسل حاوی کامفرول و کوئرستین است، موادی که از افسردگی جلوگیری می‌کنند و با کاهش التهاب مغز، آن‌را سالم نگه می‌دارند. وقتی عسل می‌خورید، سطح قندخون هم تنظیم می‌شود. بدن به چه چیزی بیشتر از این برای رضایت و خوشحالی نیاز دارد؟

مارچوبه

مارچوبه سرشار از فولات و تریپتوفان است؛ موادی که سطحشان در بدن انسان‌های افسرده به شدت پایین است و برای درمان باید به سطح نرمال برسند. همین دلیل کافی است تا مارچوبه در فهرست اصلی خوراکی‌های شادی‌آفرین باشد. گوشت بوقلمون هم مثل مارچوبه، سرشار از تریپتوفان است. اگر مارچوبه پیدا نمی‌کنید، غذاهایی را که با بوقلمون پخته می‌شوند سرمیز بیاورید.

ماست

کلسیم موجود در ماست، انتقال‌دهنده‌های عصبی شادی‌آور را آزاد می‌کند و شاد می‌شویم. با خوردن ماست کم‌چرب، هم سالم می‌مانید و هم شاد.

شکلات تلخ

بله، درست خواندید. این شکلات‌های تلخ و خوشمزه، باعث بهبود جریان خون در مغز می‌شوند، تمرکز را بیشتر و اعصاب را آرام می‌کنند. به همین دلیل پزشکان خوردن شکلات تلخ را در روز توصیه می‌کنند تا انرژی و جنب و جوش به زندگی بیمارانشان بازگردد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

افزودن دیدگاه