۷ دلیلِ علمی توقف کاهش وزن 

0
976

 ترشح کورتیزول بیش از حد

میزان طبیعی کورتیزول که به عنوان هورمونِ استرس شناخته شده برای کمک به سوزاندن چربیهای بدن مفید است اما اگر بدن به دلیل استرسِ طولانی مدت بیش از حد کورتیزول ترشح کند نیاز به دریافت کالری بیشتر می شود. در بیماری سندرومِ کوشینگ، کورتیزول بیش از حد در جریان خون ازاد شده و در نتیجه باعث افزایش وزن می شود.

سطح بالای انسولین

داشتن اضافه وزن از علل ابتلا به دیابت نوعِ ۲ است. و در مقابل، دیابت نوع ۲ ، نیز خود عاملی برای اضافه وزن محسوب می شود. در دیابتِ نوعِ ۲، سلول های بدن قادر به جذبِ گلوکز نیستند و نسبت به انسولین مقاومت نشان می دهند. مطالعات نشان داده که استرس از عواملِ مقاومت به انسولین است و در طول زمان عوامل استرس زا میتواند منجر به افزایش وزن شوند.

مشکلات تیروئید

از انجا که غده تیروئید، مسؤل تنظیمِ سوخت و ساز بدن است ابتلا به کم کاری تیروئید می تواند مشکلات اضافه وزن را به همراه علائم دیگر به دنبال داشته باشد.

پایین بودن سطح استروژن

زنان با ورود به دورانِ یائسگی از سنین ۵۱ سال به بعد به علت کاهش میزانِ استروژن , شاهد کاهش سوخت و ساز و در نتیجه افزایش وزن و افزایش توده چربی خواهند بود. برای حلِ این مساله بهترین توصیه انتخاب عاداتِ صحیح غذایی و تمرینات فیزیکی برایِ مقابله با تغییرات ناشی از یائسگی است.

فقر آهن

اهن اکسیژن لازم را به عضلات می رساند و چنانچه سطح آهن بدن از حدِ موردِ نیاز کمتر شود عضلات اهنِ موردِ نیاز را دریافت نکرده و به این ترتیب انرژی بدن کاهش یافته و وزن بدن افزایش می یابد.

مصرف داروها

برخی از داروها مثل کورتون ها، سوخت و ساز بدن را کند کرده و اشتها را افزایش می دهد. مصرف این داروها همچنین قندخون را افزایش می دهد. برخی از داروهای ضدافسردگی نیز سوخت و ساز بدن را کاهش می دهد.

تحمل گرسنگی

یکی از عاداتِ غلط غذایی که موجب کاهش میزان متابولیسم پایه می شود حذف وعده هایی چون صبحانه و یا حتی میان وعده ها است. زمانی که در روز بدن را وادار به تحمل گرسنگی می کنید بدن برای حفظِ سوختِ موردِ نیاز خود، کالری دریافتی را به جای سوزاندن حفظ خواهد کرد. پس گرسنگی دادن به بدن، موجب کاهش وزن نشده و نتیجه ی عکس خواهد داشت.

 

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

افزودن دیدگاه