با این موادغذایی ماهیچه هایتان را فولادی کنید!

0
1465

غذا به سبک قدرت

شاید وقت آن رسیده باشد نگاهمان را به برنامه‌های غذایی عوض کنیم. اگر شما هم جزو آن گروه از افرادی هستید که غذا را صرفا برای سیر شدن میل می‌کنید و اهمیتی به بقیه ماجرا نمی‌دهید وقت آن است که دیدتان را تغییر دهید و قضیه را از منظر جدیدی بنگرید چون فقط سیر شدن مهم نیست بلکه مهم این است که از مواد غذایی‌ای که به بدن خود می‌رسانید نهایت استفاده را ببرید.

 

مواد مغذی را دریافت کنید و فواید آنها را به مرور زمان برای تضمین سلامتتان به کار بگیرید. در همین راستا تا به حال چقدر درباره موادغذایی‌ای که می‌توانند سلامت ماهیچه‌ های بدنتان را در قالب استحکام بخشیدن به آنها تقویت کنند، فکر کرده‌اید؟ این مطلب راهنمایی است در مورد همین ماجرا. با این موادغذایی می‌توانید از ماهیچه‌های بدنتان در برابر مشکلات موجود متعدد محافظت کنید. این ویکی‌پدیای جمع‌و‌جور را از دست ندهید!

 

باز هم پای مرغ در میان است!

مرغ در قالب سالادی مثل سالاد سزار، همراه انواع سبزی‌ها و حتی برنج همواره غذایی بوده که تقریبا همه از خوردن آن لذت می‌برند. وقتی پای مرغ در میان است یعنی شما هم برای تنوع در آشپزی دستتان باز است و هم آماده‌اید از فواید چندگانه‌اش بهره‌مند شوید. در کنار همه اینها باید بدانید مرغ گویی پروتئین بسته‌بندی شده است! یعنی همین‌طور که مرغ را میل می‌کنید پروتئین را هم قورت می‌دهید و به بدن می‌رسانید. با این وصف شاید بتوان مرغ را یکی از قوی‌ترین و البته غنی‌ترین منابع پروتئین معرفی کرد. در عین حال این را هم بدانید که پروتئین از اسیدآمینه به دست می‌آید و این اسیدآمینه است که ماهیچه‌سازی و البته ماهیچه‌ها را مانند بلوک‌های آهنی سفت و سخت می‌کند.

و حالا… بادام!

برای آن گروه از افرادی که به شدت ورزش می‌کنند و دنبال ساخت ماهیچه‌های بدون چربی هستند یک راه‌حل کارگشا وجود دارد؛ بادام برای اینکه زودتر به هدفتان برسید شما را همراهی خواهد کرد. کافی است آن را بخورید که اتفاقا اصلا هم کار سختی نیست! بد نیست بدانید ۵/۰ میلی‌گرم بادام ۶ گرم فیبر دارد. بادام همچنین منبع غنی اسید چرب غیراشباع مفید برای سلامت قلب است و این دقیقا همان چیزی است که آثار مفیدش روی کلسترول را غیرقابل چشم‌پوشی می‌کند.

اگر احیانا جزو آن گروه از افراد پرکار هستید که دوندگی‌های روزانه مانع می‌شود بتوانید با فراغ بال غذا بخورید پس بهتر است همیشه یک مشت بادام داخل جیبتان داشته باشید چون همان یک مشت بادام، اگر مثلا به عنوان یک وعده غذایی مصرف شود با رساندن پروتئین، چربی و کربوهیدرات به بدن شما نقش یک عنصر غذایی پرمصرف را ایفا کرده است. فراموش نکنید برای محکم کردن ماهیچه‌ها و ایجاد توده‌های ماهیچه‌ای در بدن به قصد تناسب‌اندام، بادام می‌تواند کاملا به کارتان بیاید.

دوباره تخم‌مرغ!

تخم‌مرغ یکی از منابعی است که از بالاترین ارزش بیولوژیکی پروتئینی برخوردار است. استفاده از تخم‌مرغ در غذا علاوه بر اینکه ارزش پروتئینی آن غذا را بالا می‌برد، بلکه بدن با جذب این پروتئین آن را ذخیره می‌کند تا در مواقع ضروری از این پروتئین استفاده کند. تخم‌مرغ به عنوان یکی از منابع کلسترول و البته پیشتازی برای هورمون استرویید، این قابلیت را دارد تا روند ساخت ماهیچه در بدن را به صحیح‌ترین حالت ممکن پیش ببرد.

تخم‌مرغ به‌خصوص برای آن عده که علاقه‌ای به خوردن گوشت ندارند منبع مناسبی از پروتئین است. اگر در جرگه آدم‌های پرکار هستید که وقت خوردن یک وعده غذای کامل را ندارید یک عدد تخم‌مرغ سفت آبپز شده می‌تواند کاملا سیرتان کند ضمن اینکه پروتئین لازم و کافی را هم به بدنتان رسانده‌اید.

لوبیای خوشرنگ و لعاب قرمز!

آیا تا به حال می‌دانستید یک پیمانه لوبیای قرمز شامل ۱۶ گرم پروتئین است و البته ۴۰ گرم کربوهیدرات؟ این لوبیا علاوه بر اینکه از منابع غنی پروتئین است از کربوهیدراتی بهره‌مند است که به ‌آرامی در بدن هضم می‌شود. لوبیای قرمز می‌تواند یکی دیگر از گزینه‌هایی باشد که شما را برای تقویت و استحکام ماهیچه، کمک کند. با این وصف بهتر است یک جای اساسی برای آن در برنامه‌غذایی‌تان باز کنید.

یک لقمه نان و پنیر محلی

پنیر محلی یکی از منابع کازیین، یک گروه از پروتئین‌های شیر است که خیلی آرام و به‌تدریج در بدن هضم می‌شود. این پنیر بهترین گزینه برای زمان‌های قبل و بعد از ورزش است چون خیلی آرام و آهسته خودش را در سیستم بدن جای می‌دهد. پنیر محلی با توجه به برخورداری از پروتئین یکی از بهترین گزینه‌ها برای صبحانه است. پنیر بخورید، از خوردنش لذت ببرید و در عین حال ماهیچه‌های سفت و محکمی بسازید تا همیشه خیالتان بابت این قضیه راحت باشد.

میوه هم میوه‌های خشک!

اگرچه میوه‌های خشک منابع غنی از پروتئین نیستند اما بهترین گزینه برای سوخت‌گیری بدن (کربوهیدرات) قبل از شروع ورزش‌های سخت و سنگین هستند. البته میوه‌های خشک صرفا مخصوص وعده‌های قبل از ورزش نیستند بلکه برای وعده‌های بعد از ورزش هم گزینه‌های مناسبی هستند چون گلوکز را دوباره در ماهیچه‌های شما پر و ذخیره می‌کنند. ضمن اینکه این قابلیت را دارند تا برای شروع ساخت‌و‌ساز ماهیچه‌ در بدن خیلی به‌جا و به‌موقع به کار گرفته شوند. شاید میوه‌های خشک کمی گران باشند اما فراموش نکنید خودتان هم می‌توانید میوه‌ها را خشک و بعد، از این همه مزایای آنها استفاده کنید. به امتحانش می‌ارزد.

زنده باد ماهیچه!

باقالی‌پلو با ماهیچه معمولا غذای محبوب ما ایرانی‌هاست که از خوردن و مزه فوق‌العاده‌اش لذت می‌بریم اما هر کدام از ما تا به‌حال چقدر درباره گوشت ماهیچه بدون چربی می‌دانیم جز اینکه یارغار باقالی‌‌پلو‌های به یادماندنی خودمان است! درباره ماهیچه به‌خصوص ماهیچه گاو بیشتر بدانید. مثلا اینکه ماهیچه یکی دیگر از منابع غنی پروتئین است. درواقع هر ۱۰۰ گرم ماهیچه ۲۷ گرم پروتئین در خود دارد.

 

ماهیچه همچنین چربی اشباع که برای میزان نگه داشتن هورمون سالم تستوسترون ضروری خواهد بود در خود دارد و البته فراموش نکنید این تستوسترون است که کمک می‌کند ماهیچه‌های بدن خودشان را با ورزش وفق دهند و البته به کمک ورزش، قوی و محکم شوند. ماهیچه یکی از منابع قوی ویتامین B است که برای متابولیسم بدن بسیار مفید است و البته سبب رشد ماهیچه‌های بدن می‌شود. به نظر می‌رسد هفته‌ای یکبار باقالی پلو با ماهیچه از آن گروه غذاهایی است که به هیچ عنوان نمی‌توان از خوردن آن چشم‌پوشی کرد!

 

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

افزودن دیدگاه