خواص درمانی قاصدک

0
1948

خواص درمانی قاصدک

قاصدک نوعی گیاه علفی است، شاید تا کنون فقط به جنبه طبیعی بودن و زیبایی این گیاه اندیشیده اید، اما جالب است بدانید که قاصدک دارای فواید بسیار زیادی است که استفاده های مختلفی از آن صورت می پذیرد. از جمله موارد استفاده این گیاه می توان به خواص درمانی و زیبایی آن اشاره کرد. در ادامه با دکتر سلام همراه باشید.

۱- قاصدک گیاهی است علفی، پایا و بدون ساقه، با برگ‌هایی دارای بریدگی‌های نوک‌تیز شبیه دندان شیر که روی زمین گسترده هستند.

۲- قسمت مورد استفاده قاصدک، قسمت هوایی و ریشه‌های آن است.

۳- قاصدک از قدیم در معالجات گیاهی، برای بیماری قند و اختلالات کبدی و به عنوان ملین و مقوی به کار می‌رفته است.

۴- آب برگ گیاه، برای درمان بیماری‌های پوستی، بی‌اشتهایی و تحریک جریان صفرا استفاده می‌شده است.

۵- از این گیاه بیش از ۵۰۰ فرآورده مختلف در دنیا تهیه شده که در مشکلات یبوست، اورولوژی، روده‌ای-معده‌ای و صفراوی (به عنوان صفراآور مناسب) استفاده می‌شود. همچنین به عنوان مقوی کبد، رفع سوءهاضمه و مقوی بدن کاربرد دارد.

۶- این گیاه مصرف خوراکی دارد. از برگ‌های گیاه سالاد تهیه می‌شود، آب برگ‌ها را می‌توان گرفت و استفاده کرد و پودر برگ خشک و ریشه آن را نیز می‌توان دم کرد و خورد.

۷- با مقادیر مصرف دارویی، عارضه جانبی خاصی از آن گزارش نشده است. فقط در موارد بسیار نادر ممکن است تماس پوست با شیرابه آن باعث درماتیت (اگزما) شود.

۸- تاکنون گزارشی در مورد عدم مصرف آن در زمان شیردهی و بارداری چاپ نشده است؛ ولی توصیه می‌شود از مقادیر ذکر شده تجاوز نشود.

۹- برگ‌های قاصدک حاوی مقدار زیادی آهن و ویتامین‌های C و A می‌باشد (مقدار کلسیم و آهن آن از اسفناج بیشتر است).

۱۰- پودر ریشه‌های خشک و بوداده آن به جای قهوه استفاده کرد

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

افزودن دیدگاه