پیش به سوی نزدیک‌بینی

0
1309

بسیاری از دستاوردهای علمی باعث افزایش میانگین عمر انسان شده‌اند، اما بعضی‌از دستاوردها بر روی یک عضو بدن انسان تاثیر منفی داشته‌اند: “چشم”. تلویزیون، کامپیوتر و اسمارت‌فون انسان‌ها را نزدیک‌بین کرده‌اند.

18685169_303

بسیاری از انسان‌ها در این دوران فقط به “نزدیک” نگاه می‌کنند. آن‌ها صبح که از خواب برمی‌خیزند اول بر روی اسمارت‌فون ایمیل و یا اخبار را “چک” می‌کنند. در اتوبوس و قطارهای شهری باز هم نگاهشان به روزنامه، کتاب یا اسمارت‌فون خیره می‌شود.

18621393_303

در محیط کار نیز نگاه بسیاری از انسان‌ها حداقل هشت ساعت در روز به مانیتور کامپیوتر دوخته می‌شود. بعد از کار نیز چند ساعتی دوباره چشم‌ها به صفحه تلویزیون دوخته می‌شود.

18583938_303

براساس آخرین اطلاعات مرکز چشم اپیدمیولوژی (همه‌گیر شناسی) اروپا در حال حاضر ۴۷ درصد جوانان ۲۵ تا ۲۹ ساله اروپایی دچار نزدیک‌بینی چشم هستند. این در حالی است که نزدیک‌ بینی‌بین افراد ۵۵ تا ۵۹ ساله ۲۸ درصد و بین افراد ۶۵ تا ۶۹ ساله تقریبا ۱۶ درصد است.

18702046_303

در تحقیقاتی که در کره جنوبی صورت گرفته ۹۶ درصد ۱۹ ساله‌ها چشمان نزدیک‌بین با حداقل نیم دیوپتر (واحد اندازه‌گیری برای توان عدسی) دارند. از هر پنج نفر یک نفر دارای دیوپتر منهای شش بوده است.

18701948_303

در چین ۹۰ درصد دانشجویان از عینک دوربین استفاده می‌کنند. در تایوان هم ۸۴ درصد کودکان نزدیک‌بین هستند.

18701946_303

متخصصان از سه دلیل برای نزدیک‌بینی چشم‌های مردمان شرق آسیا یاد می‌کنند. ۱- کودکان خیلی زود وارد مدرسه می‌شوند و چشمان آن‌ها مدت زمان زیادی در ساعات روشن صبح و عصر به نقطه نزدیک دوخته می‌شود. ۲- کودکان مدت زمان کمی‌ را در بیرون از خانه می‌گذرانند و سوم اینکه کودکان در کشورهای شرق آسیا خیلی زودتر به استفاده از ابزار الکترونیکی هم‌چون “کنسول بازی” و اسمارت‌فون روی‌می‌آورند.

18702041_303

رشد چشم انسان مدت کوتاهی پس از تولد آغاز می‌شود. اگر رشد چشم به حالت طبیعی متوقف نشود و ادامه پیدا کند، طول چشم از حالت کروی خارج و به شکل بیضی (تصویر بالا) در می‌آید. در این حالت به علت زیاد بودن تحدب قرنیه چشم، نطقه کانونی عدسی روی شبکیه قرار نمی‌‌گیرد.

17501421_303

تعداد افرادی که به هنگام تولد و با اشکالات ژنتیکی با چشم نزدیک‌‌بین به دنیا می‌آیند بسیار کم است. نزدیک‌بین شدن چشم رابطه مستقیم با میزان ساعاتی دارد که انسان در هوای آزاد بسر می‌برد. تحقیقات نشان می‌دهند که نور روشن در مدت ساعات روز تاثیر مستقیمی بر روند محدب شدن قرنیه چشم دارد. دانشمندان احتمال می‌دهند که ماده “دوپامین” در این روند تاثیرگذار است. آزمایش‌ها و تحقیقاتی که در چین صورت گرفته نشان می‌دهند: “کودکانی که برای مدت یک ساعت در روز به بیرون از فضای خانه فرستاده شده‌اند، نور تاثیر مستقیمی بر روی کاهش میزان رشد چشمشان گذاشته است. این تاثیر در میان کودکانی که در طول روز در معرض روشنایی مستقیم نور در فضای بیرون از خانه قرار نداشته‌اند، دیده نمی‌شد.

18418942_303

عدم توقف رشد چشم بر اثر عدم استفاده از نور روز در میان کودکان بخصوص در کلان‌شهرها بیشتر دیده می‌شود. بنابر دلایل بسیاری، والدین اجازه خروج کودکان از منازل را نمی‌دهند و آ‌ن‌ها پس از پایان مدرسه، بیشتر ساعات روز را در خانه می‌گذرانند. برای نمونه در سنگاپور کودکان بطور متوسط کمتر از سه ساعت در هفته در بیرون از خانه بسر می‌برند.

18238032_303

جالب اینکه طبق اطلاعات منتشر شده توسط انستیوی گوتنبرگ آلمان میزان نزدیک‌بینی چشم رابطه مستقیم با میزان تحصیلات افراد نیز دارد. ۳۵ درصد دیپلمه‌ها در آلمان دارای چشم نزدیک‌بین هستند و این عارضه در بین افراد با تحصیلات دانشگاهی به ۵۳ درصد می‌رسد.

18556447_303
تا پیش از تحقیقات انستیتو گوتنبرگ متخصصان بر این باور بودند که رشد و تناسب بینایی چشم با نوع کار در سن ۱۸ تا ۲۰ سالگی تکمیل می‌شود، این درحالی است که تاثیر میزان تحصیلات بر روی نزدیک‌بینی چشم‌ها حتی از میزان فاکتورهای تاثیر‌گذار ژنتیک هم بیشتر است.

18617962_303

تحقیقات نشان می‌دهند نگاه کردن دائمی و ممتد به فاصله نزدیک باعث می‌شود، چشم خود را به این نوع نگاه کردن با کاهش مصرف انرژی در ماهیچه‌ها تطبیق دهد. پزشکان برای مقابله با نزدیک‌بینی، استفاده از هوای آزاد و نور روز و همچین تناوب در نگاه به نزدیک و دور را توصیه می‌کنند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

افزودن دیدگاه